Banca Transilvania a investit zece milioane de euro într-o clădire de birouri și un centru de date la Cluj

Știrea a fost publicată vineri, 31 mai 2013, 16:54 în categoria

Banca Transilvania a investit zece milioane de euro într-o clădire de birouri şi un centru de date la Cluj Banca Transilvania (BT) a investit zece milioane de euro pentru construcția unei clădiri de birouri și a unui centru de date în parcul industrial Tetarom I din Cluj, unde vor lucra 350 de de angajați.

"În noua clădire de birouri lucrează 350 de angajați din diverse departamente ale centralei BT. Construcția cuprinde demisol și cinci etaje. Investiția totală a băncii este de peste zece milioane euro, incluzând partea de construcție, dotări, respectiv echipamentele tehnologice de ultimă generație", se arată într-un comunicat al băncii.

Proiectul a fost finalizat conform estimărilor băncii, într-un an și jumătate, lucrările fiind începute la sfârșitul anului 2011.

În clădirea de birouri va fi deschisă o agenție BT pentru companiile care își desfășoară activitatea în cadrul parcului industrial Tetarom I.

Banca Transilvania are la nivel național peste 6.000 de angajați, o rețea formată din 550 de sedii și 1,67 milioane de clienți activi. Printre acționarii BT se numără Banca Europeană pentru Reconstrucție și Dezvoltare (BERD), cu o participație de 15%.



Sursa:
Ziarul Financiar

Autor:
Cristina Cuncea

0 comments :

Trimiteți un comentariu