Noul guvern al Bulgariei, aprobat miercuri la limită de parlament, va renunța probabil la privatizarea transportatorului național feroviar de marfă deoarece dacă planul continuă, vor fi puse în pericol prea multe locuri de muncă, spune noul ministru al transporturilor. Ungaria rămâne astfel singurul dintre vecinii României care și-a privatizat transportul de marfă. Pentru polonezi, 2013 ar trebui să fie anul hotărâtor în această privință, dar guvernul nu se grăbește cu vânzarea, ci din contră, operatorul lor, unul dintre cei mai mari din Europa, s-a angajat într-o campanie agresivă de achiziții în străinătate. Pentru CFR Marfă, vândută la solicitarea FMI, cumpărătorul ar putea fi cunoscut luna viitoare.Bulgaria intenționa să privatizeze unitatea profitabilă de transport de marfă BDZ Cargo a companiei naționale feroviare pentru a salva divizia de transport de călători, îngropată în datorii, scrie agenția Novinite.
După mai multe starturi nereușite, în cursa pentru privatizare au rămas două companii care concurează și pentru privatizarea CFR Marfă, respectiv Grup Feroviar Român și fondul austriac de investiții Donau-Finanz Beteiligungs GmbH, și Bulgarian Cargo Express și First Investment Bank, din Bulgaria.
În noiembrie anul trecut Agenția de Privatizare a lansat a doua oară procedurile de vânzare pentru BDZ Cargo, după un prim eșec. În a doua încercare, care include doar investitori strategici și financiari și condiții noi, termenul de depunere a ofertelor ar fi trebuit să expire pe 29 aprilie, dar acesta a fost extins până la 10 iunie.
Potrivit Novinite, Grup Feroviar Roman a fost descalificat de la prima licitație deoarece nu îndeplinea condiția privind cifra minimă de afaceri. Din informațiile vehiculate de presa bulgară reiese că Bulgaria spera să primească în jur de 100 de milioane de euro pentru BDZ Cargo. Însă noul ministru al transporturilor Danail Papazov a avertizat că sute de locuri de muncă vor fi în pericol dacă planurile de privatizare continuă și de aceea guvernul ar putea renunța la vânzarea transportatorului de marfă. Flota BDZ Cargo numără 220 de locomotive, din care 164 sunt în funcțiune de mai mult de 30 de ani, și 4.859 de vagoane, cu mai mult de o treime din ele mai vechi de trei decenii.
Polonezii vor privatiza anul acesta pe bursă, dar vor păstra controlul
În Polonia, compania națională de transport feroviar PKP și ministerul transporturilor au oficial în plan privatizarea diviziei de transport de marfă PKP CARGO printr-o ofertă publică inițială în ultimul trimestru al acestui an. Ar urma să fie vândut astfel pe bursa din Varșovia un pachet de 50% din acțiunile unității, însă PKP va păstra o participație care să-i asigure controlul, potrivit paginii de internet a PKP CARGO. Inițial, planul de privatizare prevedea vânzarea a 50% plus una din acțiuni către un investitor. De cumpărarea companiei a fost interesat grupul rus Russian Railways, iar investitorii ruși, interesați și de alte achiziții strategice în Polonia, sunt priviți cu mare precauție de autoritățile poloneze.
Deși cota de pe piața locală i-a scăzut de la 96% în 2003 la 54%, divizia este principalul transportator feroviar de marfă din Polonia și ocupă locul doi în UE. Compania deține 2.500 de locomotive și 65.000 de vagoane, potrivit presei poloneze. Pentru acest an, veniturile PKP Cargo sunt estimate la 56 milioane euro, scrie Rzeczpospolita.
Compania este prezentă cu propriile trenuri în Germania și are licență de operare și în Austria. PKP Cargo vrea, în plus, să intre pe piața din Ungaria, Olanda și Belgia, scrie railjournal.com. PKP Cargo este deținută în proporție de 91% de ministerul finanțelor și de 9% de compania-mamă.
Ungurii și-au dat transportul de marfă pe mâna austriecilor
Ungaria și-a privatizat compania de transport feroviar de marfă în decembrie 2008, aceasta devenind o subsidiară a Rail Cargo Austria. Numele companiei, înființată în 2006, a fost schimbat din MAV Cargo Zrt în Rail Cargo Hungaria Zrt, scrie Bloomberg.
Rail Cargo Austria, unitate a Austrian Federal Railways, grup controlat de statul austriac, a câștigat cursa pentru privatizare cu o ofertă de 102,5 mld. forinți (395 mil. euro în martie 2008) făcută împreună cu firma austro-ungară Gyor-Sopron-Ebenfurt Railway. Deși un alt jucător, New World Resources, a oferit mai mult, 103 mld. forinți, austriecii au fost preferați deoarece au promis că vor păstra angajații MÁV Cargo timp de trei ani și le vor ceda acestora 5% din acțiunile transportatorului feroviar la jumătate din prețul pieței, potrivit Eurofound. La momentul privatizării MAV Cargo deținea 13.000 de vagoane, dar nicio locomotivă.
Austrian Federal Railways a fost atrasă de compania ungară, printre altele, doarece în Ungaria transportul feroviar de marfă are o pondere de 20% în piața totală a transportului de marfă, comparativ cu 11-12% în Europa de Vest.
România privatizează transportul de marfă la cererea FMI
În România, pentru a privatiza CFR Marfă Ministerul Transporturilor a relaxat unele condiții impuse ofertanților, nivelul cifrei de afaceri solicitat fiind redus de cinci ori, de la 100 milioane euro la 20 milioane euro. Prețul de pornire a rămas însă nemodificat, la 180 milioane euro. Privatizarea presupune vânzarea a 51% din acțiunile companiei și reprezintă o precondiție solicitată de experții FMI pentru ca ultima evaluare a acordului început în 2011 să intre luna viitoare în consiliul director al instituției internaționale.
Pentru concurs au depus documentația necesară compania americană OmniTRAX, Grup Feroviar Român și asocierea Transferoviar Grup (TFG) și Donau-Finanz GmbH. Cei trei investitori au depus și anterior documentația de participare, dar nu s-au precalificat pentru etapa următoare. Comisia de privatizare va negocia cu fiecare ofertant începând cu 6 iunie, iar documentele finale trebuie depuse până cel târziu pe 19 iunie. În ziua următoare, comisia de privatizare va stabili câștigătorul licitației.
GFR este al doilea mare operator de transporturi feroviare de marfă din România, dupa compania de stat CFR Marfă, și a înregistrat în 2011 o cifră de afaceri de 761 milioane de lei (circa 180 milioane de euro).
Ungaria va construi o centură feroviară de marfă care va ocoli Budapesta și va reduce timpul de tranzit pe teritoriul ungar de la cinci zile la o zi
Ungaria va construi o centură de cale ferată destinată transportului de marfă pentru ocolirea capitalei Budapesta care va scurta timpul de tranzitare a teritorului ungar de la est la vest de la 4-5 zile la o singură zi. Trenurile vor putea circula pe noua linie de 113 kilometri, dublă și electrificată, cu viteze de până la 160 km/h, scrie Railwaypro. Proiectul presupune, de asemenea, construirea a două poduri peste Dunăre.
Guvernul ia în considerare finanțarea acestuia fie cu ajutorul China Development Bank, printr-un acord de dezvoltare de un miliard de euro, fie cu fonduri europene.
La construirea centurii va participa China Railway Construction Corporation. Lucrările ar putea începe în 2014, iar ruta va deveni funcțională, probabil, în 2017. „Dacă un tren de marfă intră în Ungaria de la est, pleacă din țară abia după patru sau cinci zile. Atât durează tranzitul la o viteză medie de 3 km/h. Prin construirea centurii, guvernul vrea să reducă perioada de tranzit la doar o zi“, a afirmat un purtător de cuvânt al guvernului.
Acest articol a apărut în ediția tiparită a Ziarului Financiar din data de 31.05.2013
0 comments :
Trimiteți un comentariu