Contractul cu americanii de la Bechtel a fost reziliat. Statul român mai trebuie să plătească despăgubiri de 37 mil. euro, după ce a dat 1,4 mld. euro pe 52 km de autostradă

Știrea a fost publicată joi, 30 mai 2013, 01:15 în categoria

Contractul cu americanii de la Bechtel a fost reziliat. Statul român mai trebuie să plătească despăgubiri de 37 mil. euro, după ce a dat 1,4 mld. euro pe 52 km de autostradă Contractul încheiat de statul român cu firma americană Bechtel pentru construcția Autostrăzii Transilvania a fost reziliat, a anunțat ministrul delegat pentru proiecte de infrastructură Dan Șova.

“Negocierile cu Bechtel s-au încheiat. Contractul a fost reziliat în seara aceasta. Suma pe care o datorăm (ca despăgubire către americanii de la Bechtel– n.red.) este de 37,2 milioane de euro, cu TVA”, a declarat Dan Șova, la postul de televiziune Realitatea.

Negocierile pentru rezilierea contractului au început în luna februarie.

“Primul pas era să încercam rezilierea, al doilea să începem concesiunea, al treilea să realizăm autostrada. L-am reușit pe primul”, a spus Șova.

Contractul cu Bech­tel a fost sem­nat în 2003, în timpul guvernării Adri­an Năstase. Compania americană a încasat deja peste 1,4 mld. euro pentru doar 52 de kilometri de autostradă finalizați și al

ț

i 64 de kilometri care sunt doar pe jumătate construiți, pe ruta Suplacu de Barcău-Borș.

„După ce se vor termina toate formalitățile, vom purcede și la desecretizarea contractului. Sunt bani publici, nu trebuie să fie nimic ascuns”, a mai spus Șova.



Sursa:
Ziarul Financiar

Autor:
Andreea Neferu

0 comments :

Trimiteți un comentariu