Critică dură de la unul dintre fondatorii Apple: compania demonstrează lipsă de etică ținându-și sacul de cash de 150 mld. dolari în conturi străine

Știrea a fost publicată vineri, 31 mai 2013, 14:24 în categoria

Critică dură de la unul dintre fondatorii Apple: compania demonstrează lipsă de etică ţinându-şi sacul de cash de 150 mld. dolari în conturi străine Recentele critici primite de Apple din cauza politicii de a evita plata taxelor prin folosirea de subsidiare înregistrate în paradisuri fiscale au fost "foarte întemeiate", a declarat Steve Wozniak, unul dintre confondatorii Apple.

Wozniak părăsit în 1987 Apple, companie pe care a înființat-o alături de Steve Jobs și Ronald Wayne.

"Criticile la adresa politicilor Apple privind taxele sunt foarte întemeiate, în opinia mea, dar explicațiile mele sunt lungi și dificile", a declarat milionarul într-un interviu pentru Sky News, prelat de MarketWatch.

Persoanele care lucrează într-un stat american, dar își declară veniturile în alt stat pentru a plăti taxe mai mici, nu se comportă etic, a spus el.

"Pentru o corporație nu există, însă, astfel de chestiuni precum etica personală. Faci orice pentru a-ți maximiza profitul", a spus Wozniak.

Apple deține lichidități de circa 145 miliarde de dolari, însă o mare parte a acestei sume se află în alte țări decât SUA, parte a strategiei companiei de a-și reduce taxele plătite prin dirijarea profiturilor către subsidiare din țări cu un regim de taxare mult mai favorabil.

Compania a fost acuzată în mai de Senatul SUA că evită să plătească taxe de miliarde de dolari prin exploatarea de breșe legislative și folosirea unor subsidiare din Irlanda care nu au rezidență fiscală în nicio țară.

Senatorii americani au publicat un raport de 40 de pagini asupra structurii internaționale folosite de Apple în privința taxelor, dar au notat că nu există indicii că Apple ar fi făcut nimic ilegal în încercarea de a-și reduce contribuțiile la stat.



Sursa:
Ziarul Financiar

Autor:
Marius Oncu

0 comments :

Trimiteți un comentariu