Depozitele în valută cresc cu două cifre, economisirea în lei de-abia se mai mișcă

Știrea a fost publicată vineri, 31 mai 2013, 01:03 în categoria

Depozitele în valută cresc cu două cifre, economisirea în lei de-abia se mai mişcă Depozitele în valută ale persoanelor fizice au crescut cu echivalentul a 1,2 miliarde de euro în ultimul an, preferința pentru euro a clienților menținându-se deși leul a intrat pe o tendință de apreciere în ultimele luni.

Populația avea economii în euro și alte valute de echivalentul a 8,8 mld. euro la sfârșitul lunii aprilie, potrivit datelor BNR. De cealaltă parte, economiile în lei au stagnat la echivalentul a 62 miliarde de lei în ultimul an, practic aproape toți banii noi aduși de clienți în bănci fiind depozitați în conturi în valută.

Evoluția din ultimul an a economisirii reprezintă o schimbare la 180 de grade față de anii anteriori, când preferința pentru lei a fost evidentă. Soldul depozitelor în lei a crescut cu peste 20% în criză, în timp ce avansul depozitelor în valută a fost de două ori mai mic. Schimbarea direcției către valută s-a accentuat în vara anului trecut pe fondul volatilității cursului de schimb.

Depozitele în valută au continuat însă să crească și în ultimele luni, când leul s-a apreciat, existând posibilitatea ca unii clienți să considere această perioadă o oportunitate de a investi în euro la prețuri joase.

„Stocul total al depozitelor atrase de la clienții privați s-a majorat cu 5% în aprilie datorită avansului rapid al economiilor în valută. Dinamica depozitelor în valută pe parcursul lunii trecute este interesantă având în vedere că leul s-a apreciat cu două procente în fața euro în aprilie“, comentează Mihai Pătrulescu, senior economist al UniCredit Țiriac.

La sfârșitul lunii aprilie depozitele în valută ale populației consemnau o creștere anuală de 16% în euro, în timp ce depozitele în lei au înregistrat o scădere în termeni reali de aproape 4%.

Românii arată astfel o încredere crescândă în economiile în euro și dolari chiar dacă ultimele luni au readus în atenție regimul de garantare a depozitelor: Fondul de Garantare a Depozitelor acordă compensații în lei în limita echivalentului a 100.000 de euro chiar dacă depozitele în cauză au fost constituite în valută.

Apetitul pentru economisire în valută are rădăcini istorice din anii de după 1990, în care România înregistra o inflație galopantă și un fenomen de depreciere constantă a monedei.

În prezent depozitele în lei ale populației sunt mai mari cu 60% decât cele în euro în echivalent lei, însă interesul pentru valută se menține în pofida scăderii pronunțate a dobânzilor oferite de bănci pentru economiile în monedă străină.

Mai multe bănci au dus remunerația depozitelor în euro pe trei luni chiar sub pragul de 2% pe an, câștigurile putând fi anulate de comisionul de retragere în cazul sumelor mai mici. Și cu toate acestea depozitele în valută continuă să crească.

Evoluția este valabilă și în cazul companiilor: depozitele în valută ale acestora înregistrau în aprilie o creștere anuală de peste 17% în euro, în timp ce depozitele în euro marchează o scădere de peste 7% în termeni reali. Teoretic, băncile ar trebui să fie mulțu­mite de această situație în condițiile în care accesul la resurse în euro din afară s-a diminuat, însă semnalul este preocupant pentru banca centrală, indicând un deficit de încredere în moneda națională.

Interesul mai slab pentru economisirea în lei a fost determinat și de graba unor bănci de a reduce dobânzile la depozite, astfel că s-a ajuns ca remunerațiile să nu mai acopere rata inflației, iar economiile respective au fost supuse deprecierii în termeni reali.

Acest articol a apărut în ediția tiparită a Ziarului Financiar din data de 31.05.2013



Sursa:
Ziarul Financiar

Autor:
Ciprian Botea

0 comments :

Trimiteți un comentariu