Premierul Ponta a anunțat ieri că s-a creat un program special de burse pentru tinerii olimpici care se hotărăsc să rămână în țară, iar pentru început se vor acorda un număr de 50 de burse cu o valoare totală de 750.000 de euro.Anunțul a fost făcut în contextul unui eveniment în care Ionuț Budișteanu, câștigătorul celui mai important concurs de cercetare pentru elevii de liceu - International Science and Engineering Fair (ISEF) din SUA -, a fost premiat de oficialii din Guvern. Bursele în valoare de câte 15.000 de euro fiecare vor fi acordate pentru activități de cercetare și inovare, iar condițiile de obținere a acestora presupun ca tinerii să fie studenți la o universitate românească, unde să existe un parteneriat cu un laborator de cercetare dintr-o universitate, institut de cercetare sau firmă cu profil de cercetare.
Inițiativa lui Ponta amintește de un alt program de burse lansat în 2004 de fostul premier Adrian Năstase, care însă nu a avut un deznodământ fericit. În cadrul programului de burse lansat în 2004 administratia centrală a cheltuit aproximativ 6 mil. euro, de care au beneficiat 149 de studenți. Scopul acestui program era acela de a-i trimite pe tinerii români să învețe la cele mai prestigioase universități din lume, iar condiția pentru obținerea burselor era să se întoarcă cel puțin pentru o perioadă (între 3 și 5 ani) să conducă structuri din administrația centrală. Statul însă nu i-a mai vrut, mecanismul de repartizare prevăzut în legislația programului nu a putut fi pus în aplicare din cauza unor alte incompatibilități legislative, astfel că tinerii s-au văzut nevoiți să își găsească de lucru în companiile private.
Acest articol a apărut în ediția tiparită a Ziarului Financiar din data de 30.05.2013
0 comments :
Trimiteți un comentariu