Problemele din sectorul energetic îi produc Bulgariei pierderi de până la 1,1 miliarde de leva (562 milioane euro) în fiecare an, iar dacă acestea nu vor fi rezolvate, pierderile vor persista la acest nivel până în 2030, potrivit unui raport al Băncii Mondiale și Comisiei Europene, citat de Novinite.Excesul de capacitate de producție de energie electrică din Bulgaria este atât de mare, încât țara va avea surplus până în 2030, când consumul va depăși actuala producție. La pierderi contribuie obligația statului de a cumpăra energie scumpă, prețurile ridicate ale energiei din surse regenerabile și modul de calcul opac și inechitabil de stabilire a prețurilor în sectorul energiei regenerabile.
„În prezent și în viitor, cheltuielile anuale din sectorul energiei depășesc veniturile. Întârzierea reformelor ne costă două milioane de leva (un milion de euro) pe zi”, a spus Asen Vasilev, ministrul provizoriu al economiei și energiei.
Acest articol a apărut în ediția tiparită a Ziarului Financiar din data de 30.05.2013
0 comments :
Trimiteți un comentariu