Mike Swimn, un manager american de pe Wall Street a alcătuit un top despre cele mai importante lucruri pe care le-a învățat în cariera sa, pe care le împărtășește pentru a ajuta pe cei care sunt abia la început de drum, scrie pe Wall Street Oasis.Pentru un manager, este important să stăpânească toate aspectele slujbei inițiale, pentru a fi respectat și pentru a-și impune autoritatea, dar mai ales pentru a câștiga încrederea șefului și dreptul de a lucra independent. Unui manager îi este acordată multă responsabilitate, mai ales pentru oamenii pentru care răspunde.
1. Nu încerca să faci singur toată munca
Dacă vei alege să faci totul singur, vei fi înconjurat de persoane slab pregătite care lucrează sub standardul cerut . Rezistă tentației de a lucra individual și lasă-ți echipa să-și facă treaba, corectează ce au greșit și încearcă să îi direcționezi spre succes. Pentru un manager, la început este mult mai ușor să facă totul singur decât să se chinuie să “repare” ce au greșit cei din subordine, dar în timp se va dovedi mai efficient să îți pregătești oamenii.
2. Cunoaște care subalterni își dau silința și reușesc și care sunt ineficienți
Deși pare evident, în timp vei descoperi că unii membrii din echipă reușesc din start, în timp ce alții se împotmolesc pe traseu. Deși pare atractiv să concediezi persoanele respective, nu o face. Dacă dai afară pe cineva pentru că nu s-a descurcat, este eșecul tău. Tu ai fost cel însărcinat de șefi să îți pregătești echipa pentru muncă de calitate. Una din modalitățile de a aborda situația este să pui împerună angajați mai slabi cu unul care este foarte eficient. Dacă totuși unii angajați se mișcă lent doar pentru că nu își doresc slujba, sau pentru că postul nu este ceea ce au crezut că va fi, ajută-i să meargă mai departe, dar sub nici o formă nu îi păstra.
3. Acordă credit echipei tale când are succes și protejează-i când eșuează.
Ține minte că șeful tău deja consideră că ești important, din moment ce ești tu ești managerul, însă dacă îți asumi tot creditul pentru succesul echipei tale, nu ești un manager bun. Când le spui șefilor cât de bine se descurcă echipa ta, de fapt le spui ce bun ești tu ca manager, ambele părți având de câștigat. Acest concept funcționează și la eșec. Când un membru din echipă eșuează, este responsabilitatea ta. Tu ești cel care nu a remarcat greșeala, așa că asumă-ți vina și realizează cum să eviți pe viitor alte greșeli similare.
4. Luptă pentru echipa ta
Scopul final al oricărui manager este să nu mai trebuiască să gestioneze nimic, să creeze o echipă capabilă să genereze muncă de calitate cu supraveghere minimă. De îndată ce acest lucru este realizat, ca manager vei putea juca un rol mai important în procesul de decizie al șefilor tăi. Din când în când, unele din deciziile luate de șefi vor afecta echipa ta. În situații precum aceasta, va trebui să lupți pentru echipa ta, chiar și împotriva șefilor.
5. Tranziția de la managementul de mijloc la cel superior
În momentul în care echipa ta lucrează independent și generează muncă de calitate, iar tu ești invitat la ședințele cu superiorii, ești un manager de success și acest lucru este recunoscut. Din păcate, doar faptul că ești un manager bun nu îți acordă siguranța tranziției către managementul de top. Pentru a urca în ierarhie, îți trebuie finețe. Dacă ai îndeplinit toti pașii de mai sus, ai o echipă care este de succes și te susține, pe care o poți folosi drept pârghie pentru a urca. Ține minte că și echipa ta vrea ca tu să avansezi, pentru că atunci se va elibera un post de manager, care cel mai probabil va fi ocupat de unul dintre ei.
0 comments :
Trimiteți un comentariu