Ministrul educației: Ar trebui să se facă un studiu privind necesarul de absolvenți pe specializări

Știrea a fost publicată miercuri, 5 iunie 2013, 02:00 în categoria

Ministrul educaţiei: Ar trebui să se facă un studiu privind necesarul de absolvenţi pe specializări Remus Pricopie, ministrul educației naționale (

foto

), a pus ieri că, până în prezent, în România nu s-a pus niciodată problema realizării unei analize a necesarului de absolvenți din fiecare specialitate, iar în funcție de rezultate statul să-i susțină financiar pe cei din domeniile deficitare.

„Nu în următorul an, dar poate că ar trebui să dezbatem public. (…) Sunt țări care își pun această problemă de a sprijini în funcție de profil. Să vedem dacă România are nevoie de ingineri în domeniul lemnului, de medici sau din ce specializări”, a spus Remus Pricopie. El a dat exemplul unui împrumut de studii, care în cazul unui medic care decide să plece în Germania ar putea să fie plătit de spitalul de acolo care îl angajează.

„Noi trebuie să decidem care este politica de alocare a banilor. Este un subiect de analiză. Nu este o decizie în acest sens”, a mai spus Pricopie.

Acest articol a apărut în ediția tiparită a Ziarului Financiar din data de 05.06.2013



Sursa:
Ziarul Financiar

Autor:
Ioana David

0 comments :

Trimiteți un comentariu