Tarifele de roaming ar putea fi eliminate începând cu iulie 2014

Știrea a fost publicată luni, 17 iunie 2013, 03:34 în categoria

Tarifele de roaming ar putea fi eliminate începând cu iulie 2014 Începând de anul viitor, utilizatorii de telefonie mobilă vor putea să efectueze apeluri, să trimită mesaje și să transfere date la aceleași tarife ca în țara de origine atunci când vor călători în oricare dintre statele din Uniunea Europeană, potrivit noilor reforme din sectorul telecom votate săptămâna trecută de membrii Comisiei Europene, scrie publicația britanică The Telegraph.

Tarifele de roaming pentru apeluri vocale, sms-uri și acces la internet vor fi eliminate complet, conform propunerilor comisarilor europeni, acesta fiind un pas uriaș spre crearea unei piețe de telecom unice în Europa. Noile reglementări ar putea intra în vigoare cel mai devreme de la 1 iulie 2014. „Comisarii europeni au convenit ca începând cu iulie anul viitor să scăpăm de aceste tarife de roaming”, a declarat o sursă apropiată situației. În următoarele șase luni, oficialii europeni vor elabora și vor publica propunerea în detaliu.

CE se așteaptă ca eliminarea tarifelor de roaming să reducă veniturile operatorilor de telecom cu 2%, după ce timp de mulți ani reglementările din industria de profil s-au modificat astfel încât turiștii și cei care călătoresc în interes de serviciu să nu mai plătească facturi exorbitante. Nicolae Oacă, analist al industriei de telecom, consideră că va dura mult până se va ajunge la eliminarea completă a tarifelor de roaming.

„Din 1 iulie 2014 se va aplica noul regulament de roaming prin care furnizarea serviciilor mobile în țară se va putea separa de furnizarea serviciilor în roaming, ceea ce ar putea determina apariția unor operatori oferind servicii de roaming. Astfel, un client al Orange, spre exemplu, va putea opta în străinătate pentru Vodafone, Cosmote sau un operator mobil virtual”, a explicat Nicolae Oacă, adăugând că astfel competiția de pe piață va duce la micșorarea tarifelor de roaming. El a menționat de asemenea că tarifele de roaming reprezintă o „sursă importantă de venituri pentru operatorii de telecom și că aceștia vor renunța cu greu la ele”.

În România, tariful pentru un apel efectuat din străinătate este de 0,35 eurocenți/minut fără TVA și de 0,11 eurocenți/minut fără TVA pentru un apel primit, potrivit datelor ANCOM.  Întrebat dacă intrarea în vigoare a acestei reglementări creează și premisele eliminării tarifelor de terminare diferențiate, Nicolae Oacă a afirmat că acest lucru este absolut necesar și că în România acestea sunt mai ridicate la operatorii de telefonie mobilă decât la cei de telefonie fixă, deși cheltuielile operaționale și investiționale sunt mai mici în cazul companiilor de telefonie mobilă. Tarifele de terminare din România din rețelele mobile sunt de 3 eurocenți/minut, iar în rețelele fixe acestea sunt de 0,5-0,75 eurocenți/minut.

Acest articol a apărut în ediția tiparită a Ziarului Financiar din data de 17.06.2013



Sursa:
Ziarul Financiar

Autor:
Ioana Nita

0 comments :

Trimiteți un comentariu