Olanda speră să obțină 15 mld. euro din privatizarea ABN Amro, în pierdere cu jumătate

Știrea a fost publicată luni, 26 august 2013, 01:13 în categoria

Olanda speră să obţină 15 mld. euro din privatizarea ABN Amro, în pierdere cu jumătate Guvernul olandez speră să obțină până la 15 miliarde euro din privatizarea băncii ABN Amro, față de o investiție de 21,7 miliarde euro a statului, astfel rezultând o posibilă pierdere de 6,7 miliarde euro pentru contribuabili.

În Olanda, guvernul a sprijinit companiile financiare cu pes­te 95 miliarde euro începând din 2008, sumă care include ga­ranții de stat și infuzii de capital. În luna februarie a acestui an, executivul a investit 3,7 miliarde de euro și a naționalizat SNS Reaal, a patra bancă din țară, ajunsă în pragul colapsului din cauza pierderilor generate de credite și investiții imo­bi­liare. ING a primit un bailout de 10 miliarde de euro în octom­brie 2008, iar în ianuarie 2009 a transferat la guvern ris­cu­rile unor active ipotecare americane de 21,6 miliarde euro.

ABN Amro va avea la dis­poziție un termen de aproxi­ma­tiv un an pentru a pre­găti privatizarea, a de­cla­rat într-un co­mu­nicat mi­nis­trul olandez al finanțelor, Jeroen Dijsselbloem, potri­vit Bloomberg.

Guvernul olandez va eva­lua apoi dacă sunt înde­plinite con­dițiile de vânzare și ar putea efectua privati­za­rea în trei tranșe, a adăugat oficialul.

ABN Amro a înglobat în 2008 operațiunile bancare și de asi­gurări din Olanda ale grupului Fortis, ajuns în colaps.

Dijsselbloem a precizat că statul a investit 21,7 mld. euro până în prezent la ABN Amro. Vânzarea băncii cu o pier­dere semnificativă, de 6,7 mld. euro, va fi o chestiune deli­cată din punct de vedere politic în Olanda, unde populația este deja nemulțumită de creșterea taxelor și măsurile de austeritate.

„Dacă Parlamentul va fi de acord, prima oportunitate pen­tru o listare va fi prima jumătate a anului 2015. Planurile minis­trului reprezintă primul pas spre trecerea în proprietate privată“, a comentat într-un comunicat președintele ABN Amro, Gerrit Zalm.

Guvernele vest-europene care au fost nevoite să salveze băncile cu bani publici în timpul crizei, devenind acționari, analizează posibilități de privatizare a participațiilor preluate la instituțiile de credit. Marea Britanie se pregătește să-și reducă participația de peste 41% deținută la grupul bancar Lloyds, în timp ce privatizarea Royal Bank of Scotland, unde statul deține peste 80% din acțiuni, este încă o perspectivă îndepărtată.

În Olanda, activele industriei financiare depășesc de peste patru ori Produsul Intern Brut, în pofida declinului înregistrat în urma crizelor din ultimii ani. Guvernul olandez a cheltuit inițial 16,8 miliarde euro pentru a prelua operațiunile Fortis, însă costul bailout-ului a crescut ulterior, fiind necesare noi intervenții pentru stabilizarea băncii.

O comisie parlamentară a apreciat anul trecut că prețul plătit de guvern pentru stabilizarea sistemului financiar în urma colapsului Fortis a fost prea ridicat și nu este justificat de valoarea economică creată.

Acest articol a apărut în ediția tipărită a Ziarului Financiar din data de 26.08.2013.



Sursa:
Ziarul Financiar

Autor:
Vlad Popescu

0 comments :

Trimiteți un comentariu