Ce este grupul de la Vișegrad

Știrea a fost publicată joi, 24 aprilie 2014, 18:17 în categoria

Ce este grupul de la Vişegrad Grupul de la Vișegrad (după numele localității ungare unde a fost semnat acordul) s-a constituit în 1991 și la el au participat patru state foste comuniste – Ungaria, Polonia, Cehia și Slovacia – care s-au înțeles să se ajute reciproc în efortul de integrare în UE.

Vreme de 13 ani cele patru s-au comportat ca o mică Uniune Europeană a estului. România a dorit să adere la acest grup încă de la început, dar a fost refuzată din cauza mineriadelor și a tulburărilor etnice de la Târgu-Mureș. Acest lucru a contribuit la o și mai mare izolare a României, cu consecințele știute, o aderare mai târzie atât la NATO, cât și la UE.

Potrivit unui raport al economiștilor de la Erste, țările din grupul Vișegrad (sau V4), au aderat la Uniunea Europeană în 2004, din poziția de economii relativ nedezvoltate, dar care prezentau un potențial imens. Cu o populație de peste 64 de milioane, echivalentul a 13% din populația UE 28, economia țărilor Grupului de la Vișegrad reprezenta doar aproximativ 3,7% din totalul producției UE 28. Zece ani mai târziu, PIB-ul celor patru a crescut cu 50%, reprezentând acum 5,4% din PIB-ul UE28.



0 comments :

Trimiteți un comentariu