Producătorii locali afirmă că prezența pe rafturile magazinelor din comerțul modern nu este o sărcină ușoară, trebuind să se lupte cu produsele de import care vin uneori cu prețuri mult prea mici, chiar sub costul de producție.„Relația cu retailerii nu este ușoară, se construiește greu. Uneori chiar am avut incidente pentru că sunt preferate importurile cu o calitate similară doar pentru că au prețuri mai bune”, spune Emil Farago, fermier cu o livadă de circa 300 de hectare de meri și afaceri de aproape 2 milioane de euro care a lucrat cu retaileri internaționali precum Carrefour, Auchan, Real, Profi, Cora sau Billa. De aceeași părere este și Ioan Ormenișan, directorul general al Sucmerom Reghin, unul dintre cele mai importante grupuri de producători de pe piața locală, care exploatează 230 de hectare de livezi de meri. El spune că lucrează cu Selgros, însă „îi așteptăm și pe ceilalți retaileri să vină să discute cu noi. Avem depozite proprii, avem posibilitatea să lucrăm cu ei, dar nu vine nimeni către noi. Nu putem concura cu produsele de afară pentru că producătorii străini sunt subvenționați”, explică el.
Totuși, produsele românești au un avantaj, și anume gustul pe care îl caută consumatorii. Emil Farago afirmă că în ultimii doi-trei ani se observă un trend în retail de încercare de promovare al produselor românești, însă nu din interes patriotic al lanțurilor de magazine ci pentru că asta caută clienții. „Vesticii spre exemplu caută produsele proprii, sunt sensibili la factorul național, și românii au început și ei. Producătorii români trebuie să lucreze la prezentarea produselor, pentru că la gust suntem peste import.”
Apetitul consumatorilor pentru gustul românesc a devenit pentru retaileri o afacere anuală de câteva zeci de milioane de euro, potrivit estimărilor ZF. În spatele brandurilor precum„Bun, din România“ (Billa) sau „Gusturi Românești“ (Mega Image) stau însă mici producători locali care spun în continuare că „relația cu retailerii nu este ușoară, și se construiește greu.“
0 comments :
Trimiteți un comentariu