Producătorii auto germani sunt loviți: China suspendă producția autovehiculelor cu consum ridicat de carburant

Știrea a fost publicată joi, 4 ianuarie 2018, 00:17 în categoria

Producătorii auto germani sunt loviţi: China suspendă producţia autovehiculelor cu consum ridicat de carburant Autoritățile chineze au stopat producția a sute de modele de autovehicule care nu se conformează standardelor mai stricte privind consumul de carburant adoptate de guvern.

Producătorii auto germani spun însă că nu există motive de panică, scrie Deutsche Welle. Măsura intră în vigoare începând cu data de 1 ianuarie 2018. Modelele în cauză includ autovehicule produse de mai multe companii locale, cât și de joint venture-uri ca FAW-Volkswagen.

Ferdinand Dudenhoffer, expert german în cadrul Center of Automotive Research, se așteaptă totuși ca producătorii germani să întâmpine unele probleme după ce China va institui cotele privitoare la producția de autovehicule electrice în 2019.



Sursa:
Ziarul Financiar

Autor:
Catalina Apostoiu

0 comments :

Trimiteți un comentariu