Cât mai puțin contact fizic. OMS: Până și salutul prin atingerea cotului este nerecomandat pe vreme de pandemie

Știrea a fost publicată joi, 17 septembrie 2020, 10:07 în categoria

Cât mai puţin contact fizic. OMS: Până şi salutul prin atingerea cotului este nerecomandat pe vreme de pandemie Organizația Mondială a Sănătății a recomandat încă din martie să evităm chiar și salutul prin atingerea cotului, iar Tedros Adhanom Ghebreyesu, șeful organizației, spune că preferă să-și ducă mâna la inimă în semn de salut.

Tedros Adhanom Ghebreyesu, a recomandat evitarea salutului cu cotul și a spus într-o postare pe Twitter că preferă să ducă mâna la inimă când se întâlnește cu cineva.

„Un salut este o convenție. Nu contează exact ce faci prin acel salut, atât timp cât celălalt înțelege că îl saluți și cei doi se recunosc și performează un anumit gest. Unele saluturi sunt bazate pe atingere, altele nu”, a explicat antropologul Radu Umbreș.

„Să nu credeți că dacă ne-am întoarce în timp acum 200 de ani și am întinde mâna unui țăran român ar ști ce vrem de la el. Probabil s-ar uita la noi ciudat. Culturile se schimba, gesturile se importa, nimic nu este nou sub soare”, conchide Umbreș.



Sursa:
Ziarul Financiar

Autor:
Anamaria Cadis

0 comments :

Trimiteți un comentariu