Ministerul de Finanțe a împrumutat de la bănci 1,15 mld. lei, de trei ori peste nivelul programat, printr-o emisiune de obligațiuni scadentă în 2025, la o dobândă de 3,23% pe an

Știrea a fost publicată joi, 17 septembrie 2020, 21:22 în categoria

Ministerul de Finanţe a împrumutat de la bănci 1,15 mld. lei, de trei ori peste nivelul programat, printr-o emisiune de obligaţiuni scadentă în 2025, la o dobândă de 3,23% pe an Ministerul de Finanțe a împrumutat joi de la bănci 1,15 mld. lei printr-o emisiune de obligațiuni de 400 milioane lei, scadentă în 2025, la o dobândă de 3,23% pe an.

La licitație au participat 7 dealeri primari, cererea totală fiind de 1,7 mld. lei.

Din suma totală, băncile au oferit în cont propriu 1,54 miliarde lei și în contul clienților 90  mil. lei. Ofertele necompetitive s-au ridicat la 70 mil. lei.

În final, suma adjudecată a fost de 1,15 miliarde lei, din care băncile au acoperit în cont propriu 1,06 miliarde lei și 20 milioane lei în contul clienților.

Randamentul până la maturitate aferent prețului mediu de adjudecare a fost de 3,23% pe an, în condițiile în care rata cuponului era de 3,65%.



Sursa:
Ziarul Financiar

Autor:
Roxana Rosu

0 comments :

Trimiteți un comentariu