Cine sunt cei mai mari acționari ai Romgaz, „perla“ statului la bursă: Ministerul Energiei cu 70%, Pilonul II cu 12,8% și SIF-urile cu 3,7%. Romgaz are minus 22% de la începutul anului

Știrea a fost publicată joi, 22 octombrie 2020, 18:02 în categoria

Cine sunt cei mai mari acţionari ai Romgaz, „perla“ statului la bursă: Ministerul Energiei cu 70%, Pilonul II cu 12,8% şi SIF-urile cu 3,7%. Romgaz are minus 22% de la începutul anului ♦ Romgaz are minus 22% de la începutul anului până pe 21 octombrie 2020, dinamică cu tot cu dividende din profitul pe 2019 ♦ Spre comparație, BET-TR are minus 7%.

Pe lângă Ministerul Energiei cu o deținere de 70%, pe lista celor mai mari acționari ai Romgaz (SNG), producă­tor și furnizor de gaze naturale cu o capitalizare de 10,6 mld. lei la bursa de la București, fiind cea mai mare companie de stat listată, se găsesc și viitorii pensionari ai României, dar și SIF-urile, arată datele agregate de ZF.

Astfel, pe baza celor mai recente date disponibile, cele de la 30 iunie 2020, ZF a calculat că 12,75% din Romgaz este controlată de viitorii pensionari ai României prin intermediul tuturor celor șapte fonduri de pensii private Pilon II.



Sursa:
Ziarul Financiar

Autor:
Liviu Popescu

0 comments :

Trimiteți un comentariu