Valoarea cumulată a activelor fondurilor de investiții din România s-a situat la 41,2 miliarde de lei, din care aproximativ 21 de miliarde de lei sunt în fonduri deschise de investiții, a spus Jan Pricop, director executiv al Asociației Administratorilor de Fonduri (AAF) în cadrul unui eveniment organizat joi de Bursa de Valori București.“În ceea ce privește nivelul activelor putem observa că ne-am întors la nivelul de la finalul anului 2018. În privința fondurilor deschise de investiții, în trimestrul trei avem o scădere a activelor nete față de anul trecut cu 12,4% și o creștere față de trimestrul doi al anului curent de 1,8%. Am înregistrat ieșiri nete de 73 milioane de lei, ceea ce înseamnă că răscumpărările au depășit valoarea subscrierilor în fonduri. Comparativ cu anul trecut există o schimbare de trend, pentru că anul trecut am avut de fapt intrări nete, deci subscrierile au fost mai mari decât răscumpărările în acea perioadă, dar față de trimestrul precedent aceste ieșiri nete au scăzut cu 54%, deci sunt undeva la jumătate față de trimestrul precedent”, a spus Jan Pricop în cadrul dezbaterii reprezentanților fondurilor de investiții.
În ceea ce privește numărul de investitori, în prezent fondurile de investiții numără 335.603 investitori, în creștere cu 3,5% față de aceeași perioadă a anului precedent, dar în scădere față de finele anului 2019.
“În ceea ce privește numărul de investitori, aici situația este diferită, în sensul în care am avut o creștere atât față de trimestrul precedent, de 1,8%, cât și față de anul trecut, de 3,5%. Dacă ne uităm la structură vom observa că în principal fondurile de acțiuni și cele diversificate au avut creșteri consistente ale numărului de investitori, procentual vorbind. Ca număr față de anul trecut, deși am avut acele ieșiri din fondurile de obligațiuni, față de trimestrul trei al anului 2019 avem un plus de circa 8.000 de investitori, iar la nivelul fondurilor diversificate și celor de acțiuni avem un plus de peste 3.600 de investitori pentru fiecare categorie”, spune Pricop.
În ceea ce privește evoluția activelor nete pe categorii de fonduri, acestea au scăzut cu 12,4% față de anul trecut. “Dacă ne uităm în structură vom vedea că există și categorii de fonduri unde a existat de fapt o creștere a activelor. Mă refer aici la activele fondurilor care investesc preponderent în acțiuni și activele fondurilor de tip diversificat. Scăderea principală a fost la fondurile de obligațiuni și instrumente cu venit fix, o scădere de aproape 14% care de fapt a dat în mare parte tonul pentru acea scădere de 12,4%.”
În ceea ce privește subscrierile, Pricop spune că de la debutul pandemiei au revenit ieșirile nete din fonduri, cu precădere din fondurile de obligațiuni și instrumente cu venit fix.
“În ceea ce privește subscrierile nete trimestriale, putem observa că odată cu debutul pandemiei din primul trimestru au revenit ieșirile nete din fonduri, față de ultimele două trimestre ale anului 2019 când am avut intrări pozitive. De asemenea, se poate observa că primul trimestru a fost cel în care s-a preluat șocul, după care, în următoarele două trimestre, ieșirile au fost mult mai mici. Pe categorii de fonduri, putem observa și aici faptul că din fondurile de obligațiuni și insturmente cu venit fix au ieșit cei mai mulți bani. De asemenea putem observa că fondurile diversificate au înregistrat ieșiri nete în primul trimestru, dar au fost urmate de intrări nete în următoarele două trimestre. Iar fondurile de acțiuni sunt în cea mai fericită situație, în care au intrat intrări nete în toate trimestrele, inclusiv în T1/2020. Asta arată cumva că investitorii au realizat că aceste corecții din piața bursieră sunt și o oportunitate de a investi. În ceea ce privește celelalte categorii de fonduri, am avut ieșiri trimestriale în fiecare trimestru și la fondurile cu capital garantat și la cele de randament absolut, iar în ceea ce privește fondurile înscrise a categoria alte fonduri, deci cele care nu își găsesc locul în celelalte categorii, avem ieșiri în primul trimestru, importantă de altfel, urmată de două trimestre în care am avut intrări nete, deci o oarecare recuperare”, spune el.
Pe de altă parte, Jan Pricop afirmă că în rândul fondurilor care au păstrat peste 50% investiți în acțiuni în ultimul an au fost remarcate intrări nete de 137 de milioane de lei.
“Am făcut o selecție a acelor fonduri care au păstrat în ultimul an peste 50% investiți în acțiuni, am exclus acele fonduri care ocazional au avut peste 50% și în anumite luni au coborât sub acest prag. Astfel, avem intrări nete de 137 de milioane de lei, față de cele 99 pe care le-am văzut la fondurile de acțiuni anul acesta, activele nete însumate sunt de peste 1,5 miliarde de lei și ce este mai interesant este că numărul de investitori în aceste fonduri este de 41.447, față de cei peste 16.000 din fondurile doar de acțiuni, ceea ce ne arată că de fapt există un interes mare față de investițiile în acțiuni, fonduri care au în componența lor în principal acțiuni și că investitorii au văzut în această criză și o oportunitate”, conchide Jan Pricop.
0 comments :
Trimiteți un comentariu