Depozitele românilor la sucursalele străine au scăzut la 6,49%, după criza din Cipru

Știrea a fost publicată vineri, 31 mai 2013, 16:54 în categoria

Depozitele românilor la sucursalele străine au scăzut la 6,49%, după criza din Cipru Depozitele românilor la sucursalele străine au scăzut în primul trimestru față de finele anului trecut, de la 6,76% la 6,49%, ca urmare a crizei declanșate la mijlocul lunii martie în Cipru, populația cu sume mai mari alegând să constituie mai multe depozite de valori mai mici în băncile românești.

"În ceea ce privește dinamica garantării creditelor, observăm o creștere a depozitelor aflate în plafonul de garantare, de la 51% în 2007 la aproape 80% în primul trimestru al acestui an, și o scădere în afara plafonului, de la 43% la 13,4%. Totodată, în primul trimestru s-a evidențiat o reducere a depozitelor la băncile străine, la 6,49%, de la 6,76% la finele anului trecut, determinată de criza din Cipru, adică românii și-au retras banii din băncile străine și le-au adus în băncile românești", a declarat vineri Marius Istrati, director de dezvoltare produse persoane fizice în cadrul Volksbank.

El a arătat că populația care deține sume mai mari de bani alege să le împartă în depozite cu sume mai mici la mai multe bănci.

Totodată, tendința de economisire a populației a crescut după anul 2008, iar de anul trecut apetitul a crescut pentru termene de peste un an, de la 5% la sfârșitul lui 2012 la 7% după primul trimestru al acestui an. Un avans al depozitelor se observă și la termenele sub un an, acestea majorându-și ponderea de la 52% la finele lui 2008 la 73% în primul trimestru 2013.

"Această tendință va continua pentru că băncile vor promova în continuare produsele pe termene mai lungi, dar și populația va avea un apetit mai crescut de economisire pe perioade lungi", a spus Istrati.

Ca sezonalitate, depozitele la vedere scad în principal în perioada sărbătorilor și concediilor, iar în lunile de vară și iarnă se observă influxuri în valută. În lunile decembrie, ianuarie și februarie dinamica de economisire este foarte mare, ca urmare a primirii de bonusuri sau salarii suplimentare.

Valoarea medie a unui depozit este de 1.980 de euro și numai 13% din activele populației sunt ținute în bănci, cea mai mare parte a activelor, de 61%, fiind imobiliare.

Rata economisirii în România este de 7,89% din venitul gospodăriei, în timp ce media la nivelul statelor Uniunii Europene ajunge la 12,2%. Pensionarii depun cei mai mulți bani la bănci, având o rată de economisire de 9,82%. La orașe, economisirea are o rată de 9,69%, iar în mediul rural de 5,01%.

Istrati a menționat că avansul lunar al economiilor în bănci reprezintă 51% din potențialul de economisire, calculat ca diferență între venituri și cheltuieli, restul de 49% rămânând neexploatat.

"Creșterea medie lunară a economiilor unei persoane este de 40 de lei, adica circa 2,5% din salariul mediu net, ceea ce reprezintă foarte puțin, așadar există potențial de economisire", a concluzionat directorul Volksbank.



Sursa:
Ziarul Financiar

Autor:
Raluca Ghinea

0 comments :

Trimiteți un comentariu