Companiile europene se vor confrunta cu „un exod masiv“ al forței de muncă în căutarea unor noi oportunități

Știrea a fost publicată joi, 6 iunie 2013, 04:19 în categoria

Companiile europene se vor confrunta cu „un exod masiv“ al forţei de muncă în căutarea unor noi oportunităţi Companiile europene se vor confrunta cu „un exod in masă al angajaților“ în următorii trei ani în condițiile în care economia din zona euro își revine, iar forța de lucru va căuta noi oportunități, aten­ționează un institut de cercetare britanic.

Ritmul în care angajatorii va trebui să înlocuiască personalul care pleacă va accelera din 2014, odată cu ieșirea economiilor europene din recesiune, se arată într-un studiu întocmit de Centrul pentru Cercetări în Afaceri și Științe Economice din Marea Britanie și compania de consultanță Hay Group.

Rata de înlocuire va exploda de la 9% anul trecut la aproape 19% în 2016. În această perioadă, în total 39 de milioane de angajați își vor părăsi locul de muncă pentru a găsi unul nou, încurajați de condițiile mai bune de pe piața muncii, scrie CNBC.

Problemele economice, măsurile de austeritate ale guvernelor și criza dato­riilor din zona euro i-au descurajat până acum pe angajații din zona euro să plece în căutarea altui post, explică Ben Hubbard, director la Hay Group. „Riscul ca angajații ne­mulțumiți și care nu-și mai pot înăbuși frustrările să plece este acum mai mare. Deoarece economiile își revin, iar condițiile de pe pia­ța muncii se îm­bunătățesc, aceștia vor căuta noi oportunități de angajare, lăsându-i pe foștii angajatori să facă față unor costuri de angajare mari și deficite importante de talent“, a spus Hubbard.

Creșterea ratei de înlocuire va fi cauzată, inițial, de angajați din sectorul tehnologiei informaționale și a comu­nicațiilor, al serviciilor profesionale și din sănătate.

Vor urma angajații din retail, odată cu creșterea cheltuielilor consuma­torilor, cu 2016 anul de maxim.

Hay Group îndeamnă companiile să se pregătească de „exodul în masă“ prin rezolvarea unor probleme cum ar fi compensațiile salariale.

„Circa 53% din angajați consideră că sunt remunerați mai puțin decât merită, iar 43% dintre ei nu cred că angajatorul demonstrează că îi pasă de personalul său“, mai arată studiul citat.

Acest articol a apărut în ediția tiparită a Ziarului Financiar din data de 06.06.2013



Sursa:
Ziarul Financiar

Autor:
Bogdan Cojocaru

0 comments :

Trimiteți un comentariu