Diplomatul de carieră Iulian Buga, fost ambasador al României în Irlanda, este propunerea înaintată de Ministerul Afacerilor Externe președintelui Traian Băsescu pentru funcția de ambasador al României în SUA.Buga a fost rechemat recent de președintele Traian Băsescu din funcția de ambasador în Irlanda, post pe care îl ocupa din 2009. El a mai fost secretar de stat în MAE în perioada 2007-2009, ambasador în Olanda între 2001și 2007 și a coordonat Direcția America de Nord din MAE între 1999 și 2001.
Totodată, Iulian Buga a deținut și postul de consul general al României la Los Angeles în 1997-1998, între 1994-1997 lucrând pe un post de consilier la Ambasada de la Washington. Președintele Traian Băsescu a semnat pe 21 mai decretele de rechemare de la post pentru ambasadorii României în SUA, Adrian-Cosmin Vierița, în Federația Rusă, Constantin-Mihail Grigorie, și în Israel, Edward Iosiper, aceștia aflându-se la final de mandat.
Acest articol a apărut în ediția tiparită a Ziarului Financiar din data de 17.06.2013
0 comments :
Trimiteți un comentariu