luni, 17 iunie 2013

Diplomatul Iulian Buga, propus pentru funcția de ambasador al României în SUA

Diplomatul Iulian Buga, propus pentru funcţia de ambasador al României în SUA Diplomatul de carieră Iulian Buga, fost ambasador al României în Irlanda, este propunerea înaintată de Ministerul Afacerilor Externe președintelui Traian Băsescu pentru funcția de ambasador al României în SUA.

Buga a fost rechemat recent de președintele Traian Băsescu din funcția de ambasador în Irlanda, post pe care îl ocupa din 2009. El a mai fost secretar de stat în MAE în perioada 2007-2009, ambasador în Olanda între 2001și 2007 și a coordonat Direcția America de Nord din MAE între 1999 și 2001.

Totodată, Iulian Buga a deținut și postul de consul general al României la Los Angeles în 1997-1998, între 1994-1997 lucrând pe un post de consilier la Ambasada de la Washington. Președintele Traian Băsescu a semnat pe 21 mai decretele de rechemare de la post pentru ambasadorii României în SUA, Adrian-Cosmin Vierița, în Federația Rusă, Constantin-Mihail Grigorie, și în Israel, Edward Iosiper, aceștia aflându-se la final de mandat.

Acest articol a apărut în ediția tiparită a Ziarului Financiar din data de 17.06.2013



Sursa:
Ziarul Financiar

Autor:
Mediafax

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu