Indicele general al bursei de la București BET-C a înregistrat a treia scădere săptămânală, pierzând săptămâna trecută aproape 0,4%. În ultimele trei săptămâni, indicele BET-C a scăzut cumulat cu 2,5%. Raportat la nivelul de la finele anului trecut, indicele este încă pe plus, cu 3,7%.Scăderile din ultima săptămână au dus în jos și indicele BET, al celor mai lichide zece acțiuni, acesta coborând cu 0,13%. Comparativ cu nivelul de la finele anului trecut, indicele este pe plus cu 4,2%.
Pe de altă parte, indicele BET-FI a crescut cu 1% săptămâna trecută, dar raportat la nivelul de la finele anului trecut indicele este cu 1,8% mai jos, din cauza corecțiilor înegistrate de SIF-uri și FP după trecerea datelor de dividend.
„Cred că agitația de pe piețele internaționale face ca investitorii să fie într-o anumită expectativă. Posibila reducere a infuziei de capital în piețele financiare de către Fed (banca centrală a SUA - n. red.) și amânarea luării unei decizii de către Curtea Constituțională din Germania cu privire la intenția Băncii Centrale Europene de a achiziționa obligațiuni europene au dus la o creștere vizibilă a volatilității în piețe, lucru care a crescut incertitudinea în rândul investitorilor cu privire la o posibilă continuare a trendului de creștere. Reducerea volatilității din piețe este posibil să ducă la o creștere a volumului pe bursa noastră după data de 19 iunie, când aflăm decizia Fed cu privire la continuarea QE3 (programul prin care este vizată stimularea economiei - n. red.), care ar putea determina o modificare a trendului pe termen scurt“, a declarat Adrian Ormenișan, șeful serviciului de intermediere al Broker Cluj.
Vineri, doar cinci companii au avut tranzacții de peste un milion de lei.
„Rulajele actuale sunt date de speculatori, care urmăresc îndeaproape piețele internaționale și acționează în funcție de evoluțiile acestora“, a mai spus brokerul.
Acest articol a apărut în ediția tiparită a Ziarului Financiar din data de 17.06.2013
0 comments :
Trimiteți un comentariu