Investitorii străini își reglează pozițiile pe piața titlurilor de stat în lei, iar cursul reacționează imediat

Știrea a fost publicată joi, 6 iunie 2013, 01:24 în categoria

Investitorii străini îşi reglează poziţiile pe piaţa titlurilor de stat în lei, iar cursul reacţionează imediat Cursul leu - euro a urcat miercuri la 4,4291 la BNR, față de 4,4008 marți și 4,35 săptămâna trecută, pe o piață destul de volatilă în care reglările de portofolii ale investitorilor pe titluri de stat au adus și o presiune pe curs.

Din cauza turbulențelor de pe piețele financiare internaționale, ca urmare a implicațiilor că banca centrală a SUA – Fed va printa mai puțini bani, investitorii s-au grăbit să-și marcheze profiturile de pe piețele emergente sau să-și mai reducă din poziții.

La București, dealerii spun că ceea ce s-a întâmplat în afară a fost ca o bună scuză pentru a mai echilibra pozițiile din România luate pe piața titlurilor de stat, care a înghițit câteva miliarde de euro de la începutul anului.

„Scăderea dobânzilor la noi pe piața titlurilor de stat s-a întâmplat prea repede, iar acum se mai reglează lucrurile. La noi, de la 6% am scăzut la 4%, iar acest nivel nu este sustenabil. Și atunci, unii au folosit acest prilej, cu ce se întâmplă afară, să își mai ia din profit“, a spus un dealer. Ca o con­se­cință, piața valutară a fost mai animată, iar cursul a crescut pentru că investitorii și-au închis pozițiile pe piața spot și  au intrat pe swap-uri, a mai men­ționat dealerul.

La titlurile de stat în lei pe zece ani, randamentul (dobânda de tranzacționare) pe piața secundară a crescut de la 4,6% acum două săptămâni la 5,1- 5,2% ieri.

După ce a coborât spre 4 - 4,1 lei/euro, la finalul ședinței de miercuri, cursul a revenit pe creștere la 4,3 lei/euro. În prima parte unii dintre investitori s-au grăbit să își marcheze din profiturile pe curs, pe tendința de scădere. Adică au vândut euro la 4,2 – 4,3 lei și au recumpărat imediat la 4 – 4,1 lei și au mai câștigat când a ajuns la 4,3 lei.

De două săptămâni, piețele financiare inter­na­ționale au devenit extrem de volatile, totul pornind de la Japonia, unde investitorii au profitat de ocazie să iasă de pe această piață, care crescuse cu 30% în ulti­mele nouă luni. După Japonia, au venit SUA, unde toate declarațiile indică faptul că banca cen­trală se apropie de finalul pro­gramului de a printa bani atât cât este nevoie pentru a calma lucrurile. În această săptămână a intrat și Europa pe scădere, în special pe piața acțiunilor. La București, bursa este atât de anemică și lipsită de interes din partea in­ves­titorilor, încât nu contează ce se întâmplă pe piață.

Pe piața valutară, nivelul actual de curs, de peste 4,4 lei, este favorabil și din perspectiva Băncii Na­ționale. Acest lucru se vede prin faptul că nu a inter­venit atunci când cursul a trecut, în câteva ore, de 4,4 lei/euro. Oricum, evoluția cursului va fi influ­ențată în principal, pe termen scurt, de pozițiile in­ves­titorilor pe piața titlurilor de stat și mai puțin de evoluția economiei, a exporturilor și a importurilor sau de inflație.

Acest articol a apărut în ediția tiparită a Ziarului Financiar din data de 06.06.2013



Sursa:
Ziarul Financiar

Autor:
Cristian Hostiuc

0 comments :

Trimiteți un comentariu