Cursul leu - euro a urcat miercuri la 4,4291 la BNR, față de 4,4008 marți și 4,35 săptămâna trecută, pe o piață destul de volatilă în care reglările de portofolii ale investitorilor pe titluri de stat au adus și o presiune pe curs.Din cauza turbulențelor de pe piețele financiare internaționale, ca urmare a implicațiilor că banca centrală a SUA – Fed va printa mai puțini bani, investitorii s-au grăbit să-și marcheze profiturile de pe piețele emergente sau să-și mai reducă din poziții.
La București, dealerii spun că ceea ce s-a întâmplat în afară a fost ca o bună scuză pentru a mai echilibra pozițiile din România luate pe piața titlurilor de stat, care a înghițit câteva miliarde de euro de la începutul anului.
„Scăderea dobânzilor la noi pe piața titlurilor de stat s-a întâmplat prea repede, iar acum se mai reglează lucrurile. La noi, de la 6% am scăzut la 4%, iar acest nivel nu este sustenabil. Și atunci, unii au folosit acest prilej, cu ce se întâmplă afară, să își mai ia din profit“, a spus un dealer. Ca o consecință, piața valutară a fost mai animată, iar cursul a crescut pentru că investitorii și-au închis pozițiile pe piața spot și au intrat pe swap-uri, a mai menționat dealerul.
La titlurile de stat în lei pe zece ani, randamentul (dobânda de tranzacționare) pe piața secundară a crescut de la 4,6% acum două săptămâni la 5,1- 5,2% ieri.
După ce a coborât spre 4 - 4,1 lei/euro, la finalul ședinței de miercuri, cursul a revenit pe creștere la 4,3 lei/euro. În prima parte unii dintre investitori s-au grăbit să își marcheze din profiturile pe curs, pe tendința de scădere. Adică au vândut euro la 4,2 – 4,3 lei și au recumpărat imediat la 4 – 4,1 lei și au mai câștigat când a ajuns la 4,3 lei.
De două săptămâni, piețele financiare internaționale au devenit extrem de volatile, totul pornind de la Japonia, unde investitorii au profitat de ocazie să iasă de pe această piață, care crescuse cu 30% în ultimele nouă luni. După Japonia, au venit SUA, unde toate declarațiile indică faptul că banca centrală se apropie de finalul programului de a printa bani atât cât este nevoie pentru a calma lucrurile. În această săptămână a intrat și Europa pe scădere, în special pe piața acțiunilor. La București, bursa este atât de anemică și lipsită de interes din partea investitorilor, încât nu contează ce se întâmplă pe piață.
Pe piața valutară, nivelul actual de curs, de peste 4,4 lei, este favorabil și din perspectiva Băncii Naționale. Acest lucru se vede prin faptul că nu a intervenit atunci când cursul a trecut, în câteva ore, de 4,4 lei/euro. Oricum, evoluția cursului va fi influențată în principal, pe termen scurt, de pozițiile investitorilor pe piața titlurilor de stat și mai puțin de evoluția economiei, a exporturilor și a importurilor sau de inflație.
Acest articol a apărut în ediția tiparită a Ziarului Financiar din data de 06.06.2013
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu