Noul director general al Romtelecom și Cosmote România, Nikolai Beckers, are ca prioritate transformarea celor două companii într-una funcțională, eficientă, care să ofere servicii de telecomunicații integrate fix-mobil și să aducă acționarilor un profit sustenabil pe termen lung."Fuziunea este la început, nici nu s-a stabilit etapele acestui proces. Este prematur să vorbim de concedieri, care nici nu sunt prioritatea mea, în urma fuziunii Romtelecom-Cosmote. Prioritatea mea este să facem cele doua companii funcționale într-una singură și să ofere servicii integrate fix-mobil. Pe de alta parte, modelul de business trebuie să fie eficient. Din fuziunea celor două companii trebuie să creăm cea mai potrivită companie pentru piața românească, să aducă un profit sustenabil acționarilor. Dacă nu sunt eficiente, nu aveam bani pentru investiții în noi tehnologii, și atunci intrăm intr-o spirală negativă, care va afecta pe toată lumea - salariați, acționari, clienți", a declarat Beckers într-o întâlnire cu jurnaliștii.
Beckers, fost director general al T-Systems Franța, divizie a Deutsche Telekom, a preluat conducerea Romtelecom și Cosmote România de la 1 aprilie, înlocuindu-l pe Stefanos Theocharopoulos, care ocupa aceste poziții din ianuarie 2008, respectiv iulie 2011.
Cu afaceri anuale de peste un miliard de euro și peste 10 milioane de clienți, Romtelecom și Cosmote România sunt controlate de grupul elen OTE, al cărui acționar majoritar este gigantul german Deutsche Telekom (DT).
La Romtelecom, OTE International Investments (Grecia) deține 54,01% din capitalul social, iar Ministerul pentru Societatea Informațională (MSI) - 45,99%.
În cazul operatorului de telefonie mobilă, acționarii sunt Cosmote Mobile Telecommunications (Grecia) - 70% și Romtelecom - 30%.
Anul trecut, veniturile Romtelecom au scăzut cu 5,4%, la 619,6 milioane euro, în principal ca urmare a reducerii tarifelor de interconectare, însă declinul a încetinit de la rata de 8,6% înregistrată în 2011, iar profitul EBITDA a crescut cu 39,5% în 2012, de la 119,1 milioane euro la 166,1 milioane euro, pe fondul reducerii costurilor.
Cosmote România a înregistrat în 2012 venituri de 462,8 milioane euro, în scădere ușoară de la nivelul de 468,2 milioane euro din 2011, în timp ce profitul operațional al companiei a urcat cu 19,4%, la 119,5 milioane euro. Cota de piață a Cosmote România la sfârșitul anului era de 24,5%.
"Din perspectiva mea, logica economică a fuziunii celor două companii este evidentă. Am discutat de convergența serviciilor fix-mobil, care acum vine de la doi operatori. Este normal să le unim și juridic, nu numai operațional, pentru a avea un proces de business fluent, fără nicio întrerupere. Este mai bine cu o singură factură, un singur call-center, o singură rețea de magazine, un marketing unitar", a arătat Beckers.
El a adăugat că discuțiile dintre acționarii celor doi operatori sunt la început și că procesul nu se va încheia în perioada imediat următoare.
"Acest proces are nevoie de timp, fiecare parte are obiectivele ei, rezonabile de altfel. O soluție optimă sunt sigur că va fi găsită. Cred că ambii acționari vor vedea că fuziunea va aduce plusvaloare. Discuțiile sunt la început. Nu există un termen limită cu privire la finalizarea negocierilor. Sper să se încheie cât mai repede acest proces, al cărui final trebuie să fie limpede, transparent, pentru ca toată lumea să înțeleagă spre ce ne îndreptăm", a mai spus șeful celor doi operatori.
El a apreciat ca prematură discuția privind eventualele schimbări care ar putea avea loc în echipele manageriale din cadrul celor doi operatori.
"Sunt impresionat pozitiv de ambele echipe, sunt foarte bune și bine pregătite, experimentate. Este prematur să discutăm acest aspect. Ele au făcut o treaba foarte buna în trecut. Pe de altă parte, strategia viitoare a operatorilor va lua în calcul și opiniile celor din celelalte paliere manageriale, ale salariaților, vom ține cont și de părerile lor", a spus Beckers, al cărui mandat la conducerea celor doi operatori este la "latitudinea acționarilor".
El a mai spus că prioritatea mandatului său este dezvoltarea celor doi operatori, care au mari perspective pe piața românească.
"Pentru beneficiul imediat al clienților, precum și pentru beneficiul pe termen lung al acționarilor, investițiile noastre în România vor continua în tehnologia 4G, pe segmentul mobil, în segmentul de Internet fix de bandă largă și în conținut TV", a afirmat Beckers.
El a arătat că strategia OTE pe piața românească va fi una ofensivă.
"Cred ca grupul OTE, prin cele două companii locale, nu a profitat de toate posibilitățile pe care le oferă această piață. Nu trebuie să avem o strategie defensivă, ci una ofensivă", a mai spus șeful celor doi operatori.
0 comments :
Trimiteți un comentariu