Șeful Microsoft pregătește reorganizarea grupului pentru concentrarea pe dispozitive și servicii

Știrea a fost publicată miercuri, 5 iunie 2013, 04:30 în categoria

Şeful Microsoft pregăteşte reorganizarea grupului pentru concentrarea pe dispozitive şi servicii Directorul general al Microsoft Steve Ballmer (

foto

) pregătește reorganizarea grupului pentru reducerea numărului de divizii și concentrarea pe dispozitive, precum telefoane mobile și tablete, și servicii, au declarat surse apropiate situației, transmite Bloomberg.

Schimbările vor da mai multe responsabilități unor directori precum Satya Nadella, șefa diviziei de servere, Don Mattrick, conducătorul Xbox, Qi Lu, șeful diviziei online și Tony Bates, președintele Skype. Directorul dezvoltării corporatiste și de strategie Andy Lees va pleca probabil din companie în lunile următoare, au arătat sursele.

Ballmer încearcă să câștige cotă de piață pe segmentul telefoanelor mobile și tabletelor, anunțând anul trecut o schimbare de strategie pentru concentrarea pe dispozitive IT și servicii pe internet. Planurile referitoare la reorganizarea conducerii nu sunt finalizate și ar putea suferi modificări, au precizat sursele.

Una dintre ideile luate în considerare este reducerea numărului diviziilor de la opt la patru. Grupul ar urma să aibă o divizie pentru companii condusă de Nadella, una de hardware coordonată de Mattrick, una pentru aplicații și servicii supravegheată de Lu și una pentru sisteme de operare condusă de Terry Myerson, șeful Windows phone, și Julie Larson-Green, șefa Windows engineering. Bates va avea la rândul său un rol important în grup, a spus sursa. Un purtător de cuvânt al Microsoft Peter Wootton a refuzat să comenteze.

Acest articol a apărut în ediția tiparită a Ziarului Financiar din data de 05.06.2013



Sursa:
Ziarul Financiar

Autor:
Anca Dumitrescu

0 comments :

Trimiteți un comentariu