Ministerul Finanțelor a atras 45 mil. lei printr-o licitație suplimentară pentru vânzarea de obligațiuni cu scadență în august 2016, operațiune organizată doar pentru oferte necompetitive, în care cumpărătorii au plasat ordinele indicând numai suma vizată, nu și randamentul. Ministerul a primit ordine de subscriere în valoare cumulată de 45 mil. lei, față de 50 mil. lei cât era suma vizată. Randamentul mediu a fost de 4,28% pe an, similar celui acceptat luni la licitația principală, când Finanțele au atras 500 mil. lei prin redeschiderea acestei emisiuni. Costul de finanțare a scăzut față de cel acceptat la începutul lunii iunie, când a fost lansată această emisiune de obligațiuni. Atunci, Finanțele au acceptat să plătească un randament mediu de 4,96% pe an pentru aceste titluri și au atras aproape 542 mil. lei.Obligațiunile din această emisiune ajung la maturitate în august 2016, iar prin cele trei licitații organizate pentru această emisiune Trezoreria a împrumutat în total 1,087 mld. lei. Trezoreria a împrumutat în luna august deja 1,475 mld. lei, în condițiile în care a programat pentru această lună emisiuni de titluri de stat de aproape 2 mld. lei. În luna august ajung la scadență titluri de 700 mil. lei și 447 mil. euro. În luna anterioară, împrumuturile au fost de 1,7 mld. lei și 336,5 mil. euro, în condițiile în care Ministerul Finanțelor avea programate emisiuni de titluri de stat de 1,76 mld. lei și, respectiv, de 150 mil. euro. De la începutul anului, Ministerul Finanțelor a împrumutat de pe piața internă 30 mld. lei, la care se adaugă emisiuni în valută, interne și externe, de 1,4 mld. euro și 1,5 mld. dolari.
Acest articol a apărut în ediția tipărită a Ziarului Financiar din data de 21.08.2013.
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu