Muriel Siebert, "prima doamnă a Wall Street-ului", a murit

Știrea a fost publicată luni, 26 august 2013, 17:29 în categoria

Muriel Siebert, 'prima doamnă a Wall Street-ului', a murit Muriel Siebert, prima femeie care a reușit să intre pe ringul bursei de la New York în anii ’60, renumită ca director și fondator al unei firme brokeraj, a murit sâmbătă la vârsta de 80 de ani în urma complicațiilor suferite din cauza cancerului, informează

Wall Street Journal

.

Siebert, supranumită "prima doamnă a Wall Street-ului", cunoscută la New York Stock Exchange ca „Mickie”, a fost o susținătoare înfocată a educației financiare și a femeilor care aleg o carieră pe bursă. Ea s-a luptat cu sistemul care îi marginaliza cariera și i-a încurajat și pe alții să facă același lucru.

„Am avut un vis ca să câștig la fel ca și colegii mei, bărbați. Așa că am întrebat o prietenă care firmă m-ar plăti egal și mi-a răspuns că singura cale ar fi dacă mi-aș obține un loc strategic în cadrul New York Stock Exchange”, mărturisește Siebert în autobiografia sa, „Changing the Rules”.

Siebert a fost prima femeie care a intrat în board-ul New York Stock Exchange, în decembrie 1967.

Compania pe care o conducea, Sibert Financial, s-a listat în 1996 pe bursă.

Prima femeie care avea să intre în board-ul NYSE s-a luptat cu discriminarea pentru a putea ajunge să tranzacționeze titluri americane pe cea mai importantă bursă din SUA. Când a încercat să obțină o sponsorizare pentru a candida la un post în cadrul NYSE, nouă din zece persoane au refuzat-o.

Siebert era bolnavă de câteva săptămâni. Pe 9 august, ea se retrăsese din activitatea companiei, arată un raport trimestrial al Siebert Financial. Sâmbătă s-a stins din viață la spitalul Memorial Sloan-Kettering Cancer Center, la vârsta de 80 de ani.



Sursa:
Ziarul Financiar

Autor:
Octavian Calei

0 comments :

Trimiteți un comentariu