Rusia a avertizat luni Statele Unite cu privire la consecințe "extrem de grave" ale unei posibile intervenții militare în Siria, într-o convorbire telefonică purtată de șeful diplomației ruse Serghei Lavrov cu secretarul de Stat american John Kerry, relatează AFP."Domnul Lavrov a atras atenția interlocutorului său asupra consecințelor exterm de grave ale unei posibile intervenții militare, pentru Orientul Mijlociu și Africa de Nord, unde țări ca Irakul sau Libia sunt în continuare destabilizate", se arată într-un comunicat al Ministerului rus de Externe.
Rusia "este foarte îngrijorată" de declarații recente ale americanilor, potrivit cărora Washingtonul este pregătit să "intervină" în conflictul sirian, a subliniat șeful diplomației ruse.
Secretarul de Stat american John Kerry i-a sunat duminică pe secretarul general al ONU și pe miniștrii de Externe britanic, francez, canadian și rus pentru a le spune că are "foarte puține îndoieli" cu privire la utilizarea de arme chimice de către Damasc pe 21 august.
După acest atac sângeros comis în apropierea capitalei, în care, afirmă opoziția siriană, în pofida numeroaselor dezmințiri ale Damascului, regimul a folosit arme chimice pentru a omorî sute de civili, ONU a trimis experți care urmează să înceapă să ancheteze la fața locului luni.
În acest context, "Rusia îndeamnă la reținere în exercitarea unor presiuni asupra Damascului, să nu se cedeze provocărilor și să se încerce să se creeze condiții normale pentru ca misiunea ONU să poată efectua o anchetă minuțioasă și imparțială la fața locului", se arată în comunicat.
Bazându-se pe rapoarte medicale, Observatorul Sirian pentru Drepturile Omului a înregistrat peste 300 de decese cauzate de gaze toxice, inclusiv zeci de rebeli. Opoziția afirmă că aproximativ 1.300 de persoane au murit în acest atac chimic.
Rusia este unul dintre ultimii susținători ai regimului președintelui Bashar al-Assad, căruia îi vinde armament.
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu