În 1998 în România nu se construiau nici măcar 30.000 de locuințe, iar piața rezidențială a rămas sub acest nivel până în 2004, când perspectiva aderării României la Uniunea Europeană a început să atragă investitorii imobiliari străini la București, în căutarea unui nou El Dorado.Ulterior, piața a crescut accelerat până în 2008, când criza financiară și explozia prețurilor din anii precedenți au determinat un blocaj ale cărui efecte se simt și în prezent.
Construcția de locuințe a dat înapoi în ultimii patru ani, iar situația a început oarecum să se stabilizeze de-abia în prima jumătate din 2013.
Chiar și așa, cu circa 42.000 de locuințe construite anual, piața este cu 40% mai mare decât la sfârșitul anilor ’90, iar toți jucătorii din industrie așteaptă începerea unui nou ciclu de creștere.
Ultimii 15 ani au adus o evoluție spectaculoasă a prețurilor la apartamente în București, în condițiile în care în 1998 în Capitală putea fi cumpărată o locuință cu două camere pentru echivalentul a 5.000 de euro într-un cartier semicentral, precum Vitan, mai puțin decât cel mai ieftin model de Logan.
Din 2000 până în 2008 apartamentele au crescut în fiecare an cu cel puțin 25%, astfel că același apartament a ajuns în vârf de piață să coste de 24 de ori mai mult, respectiv 120.000 de euro (cât un Maserati), preț la care piața s-a blocat și a început declinul.
Cei cinci ani de criză au adus o reducere a prețurilor de aproximativ 50%, iar corecția deocamdată nu s-a încheiat, date fiind apetitul scăzut pentru finanțări ipotecare manifestat de bănci și incertitudinile economice care determină potențialii clienți să mai amâne achiziția.
Articol publicat în ediția tipărită a Ziarului Financiar din data de 26.11.2013
0 comments :
Trimiteți un comentariu