Cele mai mici salarii din cadrul Orange sunt peste media națională de 350 euro

Știrea a fost publicată vineri, 25 aprilie 2014, 00:32 în categoria

Cele mai mici salarii din cadrul Orange sunt peste media naţională de 350 euro Cele mai mici salarii din cadrul

Orange România

, o companie cu circa 2.800 de angajaț, depășesc pragul salariului mediu pe economie calculat în 2013, de 350 de euro, potrivit Ioanei Marcu, directorul de resurse umane al celui mai important jucător de pe piața locală de telecomunicații.



WikiZF: Profilul companiei

Orange România

„Suntem o firmă care plătim în piață. Cel mai mic salariu la Orange este peste media României. Noi avem conceptul de total reward, adică avem o parte fixă și o parte variabilă anuală care este ori bonus de performanță, ori parte de comision pentru cei din vânzări”, a declarat Marcu la emi­siu­nea ZF Live de ieri, transmisă pe live.zf.ro. Ea a mai precizat că bonusul de per­formanță este calculat ca procent din salariul anual și veniturile angajaților sunt corelate cu evoluția financiară a companiei, care publică lunar pe rețeaua internă un in­di­­cator despre gradul de atingere a targetului.

Deși numărul de angajați în cadrul companiei rămâne același, divizia de recrutare Orange nu și-a întrerupt activi­tatea nici în perioada de criză, continuând constant procesul angajărilor, 600-700 de persoane fiind angajate anual intern și extern, conform invitatei ZF Live.

„Pozițiile de IT se ocupă cel mai greu. Avem nevoie de IT în telecom și este mai dificil de angajat comparativ cu altele. Anul acesta cred că va fi un pic mai complicat. Ne-am luat recruiteri specializați pe IT, avem evenimente cu toate facultățile de inginerie și IT din toată țara, avem work­shopuri despre personal branding și alte lucruri care nu se învață la facultate”, a de­cla­rat directorul de resurse umane al Orange România.

Orange vrea să se definească tot mai mult ca un brand de angajator, în condițiile în care lupta pentru specialiști talentați devine tot mai strânsă. Ioana Marcu a menționat câteva programe de dezvoltare personală adresate angajaților din companie care se pot înscrie voluntar – cursuri de nutriționism, parenting, voluntariat sau organizarea unor evenimente în timpul liber.

„Întotdeauna salariul va fi un element important în luarea deciziei, dar niciodată nu va fi singurul. Astfel că noi facem tot felul de lucruri în plus an de an pentru ca angajații să ne aleagă”, a mai spus ea.

Orange a obținut pentru al doilea an consecutiv certificarea europeană Top Em­ployer la nivel de grup, alături de 40 de companii din spațiul european. Top Em­ployers Institute evaluează la standarde europene condițiile create de angajatori pentru oamenii lor.

Alte declarații ale Ioanei Marcu

n Nu am avut o întrerupere a angajărilor, suntem constanți an de an. Nu mărim numărul de angajați în cadrul companiei. Avem angajări în aceleași domenii – frontline în care avem oameni din customer service și din propriile magazine și din vânzări și pe al treilea loc avem profiluri de IT și ingineri.

n Angajăm atât candidați experimentați cât și neexperimentați pentru că avem multe programe cu facultățile. Orange First Step este un program de succes pentru că am crescut numărul de studenți care fac practică la noi an de an, cred că am ajuns la 300. Ei lucrează două săptămâni în diverse departamente, timp în care învață, le dăm și o diplomă la sfârșit și pe unii îi angajăm. Am angajat aproape 25 de studenți

n În fiecare an angajăm 600-700 de oameni, și din extern, și din intern.

n Cei din generația Y au niște competențe în zone care pentru noi, generația X, nu sunt așa de evidente, noi nu le-am avut – de exemplu pe zona de IT și lucrul cu calculatorul și cu orice fel de device, sunt mai deschiși către comunicare și nu au nevoie de un management excesiv în control. Au nevoie de un mediu plăcut ca să lucreze.

n Se va lucra pe proiect și cu oameni care au expertiză în anumite domenii, fie că ai un job stabil sau mai mulți angajatori, și mai puțin importantă va fi ierarhia în organizație și controlul. Până la urmă ce contează este rezultatul.

n Cei din generația Y au nevoie de deschidere din partea managerului pentru a comunica. Au nevoie să știe că pot să vorbească cu tine, întreabă mai mult, au nevoie de explicații.

n Vrem să îi învățăm pe manageri despre diferențele între generații ca să fie pregătiți cu stiluri diferite pentru tipuri diferite de angajați. Acum se acutizează în piață lupta pentru a angaja talente și oamenii buni vor veni să lucreze într-un mediu în care se simt bine.

n Cred că se schimbă modul de învățare. Eu nu-i consider mai slab pregătiți pe cei din generația Y, ci diferiți. Consider că au abilități în niște zone în care noi n-am avut și nu sunt atât de buni cum eram noi pe partea de învățare și de acumulare de informații. Până la urmă experiența este cea care face diferența, nu teoria. Noi îi luăm ca atare, cei care ni se potrivesc îi angajăm.

n Înainte de orice, oamenii trebuie să înțeleagă ce vrem de la ei. Dacă reușim să facem asta, devenim eficienți. Ne asigurăm că planul de beneficii reprezintă foarte bine rezultatele companiei și invers. Avem un intranet al companiei unde fiecare angajat are acces. Avem lunar un site de strategie și de rezultate financiare în care ei pot să vadă lună de lună dacă noi suntem conform targetului, fără să dăm cifre. Ei știu la trimestru, la 6 luni sau 1 an cum a evoluat compania.

Angajații noștri vor să se dezvolte, avem programe de development anuale deschise, ei se înscriu la ce doresc prin intranet. În al doilea rând, e bonusul sau comisionul de vânzări și în al treilea rând sunt programele customizate pentru ei, de exemplu unii dintre ei își doresc abonamente la anumite clinici medicale.

E foarte important brandul de angajator. Orange, în afară de brandul de furnizor de servicii de telefonie, va fi din ce în ce mai mult un brand de angajator. Ne mândrim cu lucrurile pe care le facem și le vom comunica mai mult

Avem mai mult programe pe bază de voluntariat: programe bazate pe nutriție, desfășurate la două săptămâni vineri după amiază de la 17:30 două ore.

Alte programe de succes au fost cele de parenting, ni s-a cerut să-l extindem în toată țara

Avem programe de masaj și programe de hobby-uri. Avem programe în timpul liber pentru bicicliști sau campionate de fotbal între filialele din grup

Angajaților care vor să se ducă să îngrijească de copii o zi la fundație, Orange oferă o zi liberă pentru asta. Le dăm o zi liberă pe an ca să participe la programe de voluntariat

Vrem să fim un angajator bun și dorit. Noi vrem să fie sănătoși și să vină cu plăcere la birou. Nu facem nimic obligatoriu, chiar și programe de dezvoltare. Angajații se duc pe Intranet, își aleg împreună cu managerul ce vor să facă și se înscriu. Cam 60-70% din angajați se înscriu la astfel de programe

Ne-am certificat Top Employer, o certificare dată de o instituție europeană, este un standard european pe politici de HR. Noi am luat-o pentru al doilea an consecutiv. Pentru prima oară Orange are această certificare pe Europa ca și grup și sunt numai 40 de companii care au reușit să ia această în Europa certificare la nivel de grup



Sursa:
Ziarul Financiar

Autor:
Octavian Calei

0 comments :

Trimiteți un comentariu