Nu e un scenariu de groază, ci e crunta realitate pentru britanicii fără asigurare. Dar mai mult decât atât: vorbim de o lege care ar putea fi aplicată în UE (deci și în România) mai repede decât credem. Iată despre ce e vorba.Operațiunea CUBO - poate suna ca o chestie din filmele cu spioni, dar nu e altceva decât o măsură pe care a luat-o șeful Poliției Metropolitane din Londra, Sir Bernard Hogan Howe, pentru a-i deshash:PGEgaHJlZj0iaHR0cDovL3d3dy5hbnRyZXByZW5vci5zdS8yMDEzLzAxL251LXZhLWZpZS1mcmljYS1hY3Rpb25hdGkuaHRtbCIgdGFyZ2V0PSJfYmxhbmsiPmN1cmFqYTwvYT4= pe șoferii care circulă fără asigurare.
Pe scurt, o dată pe lună, în cadrul așa-numite operațiuni CUBO, polițiștii fac razii în anumite zone din Londra (zone ținute secrete până în ultimul moment), unde ”trec prin sită” sute de șoferi pentru a-i depista pe cei care nu au asigurare. Care o pățesc scump - pur și simplu le este confiscată mașina.
Iar dacă vă închipuiți că e genul de acțiune doar de ochii lumii, vă înșelați amarnic: de la demararea operațiunii CUBO, în octombrie 2011, au fost confiscate până acum 14.000 de mașini. Doar în Londra!
Citiți mai multe detalii pe www.promotor.ro
0 comments :
Trimiteți un comentariu