sâmbătă, 20 septembrie 2014

Asigurările de sănătate ies din conul de umbră. Piața se îndreaptă spre 30 mil. euro, un plus de 40%

Asigurările de sănătate ies din conul de umbră. Piaţa se îndreaptă spre 30 mil. euro, un plus de 40% Asigurările de sănătate, care încă de la apariție au fost cenu­șă­reasa din piața privată de să­nă­tate, au început anul în forță, în condițiile în care com­panii cu peste 54.000 de angajați au semnat contracte cu firmele de asigurări.

Dacă se ia în considerare un preț mi­nim de 150 de euro (anual) pentru o asi­gurare, rezultă că noile înțelegeri re­prezintă pentru firmele de asigurare un business de cel puțin 8 mil. euro, care adunat la o piață de 20 mil. euro anul trecut ar înseamna o creștere de 40%.

Cel mai mare contract s-ar putea consemna chiar în septembrie, în con­dițiile în care Omniasig și Signal Iduna au câștigat contul Petrom, po­trivit unor surse din piață citate de ZF. Petrom este cel mai mare angajator privat din economie, cu 20.000 de sala­riați. Informația nu a fost nici con­fir­mată, dar nici infirmată de niciuna dintre părți. Petrom are și propria compania de servicii medicale, Petromed.

De ce în 2014?

„Piața asigurărilor de sănătate continuă să crească, însă pornind de la o bază încă restrânsă. Pentru o creștere accelerată, primul pas s-a făcut prin intro­ducerea pachetului de bază. Treptat, românii vor conștientiza că pa­chetul de bază nu acoperă toate ser­viciile medicale de care au nevoie. Un alt pas este în lucru, respectiv intro­du­cerea deductibilității fis­cale totale la achiziționarea unei asigurări de sănă­tate“, spune Emilia Bunea, CEO al Metro­politan Life.



Sursa:
Ziarul Financiar

Autor:
Ioana David

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu