Acționarii Electroprecizia Săcele vor alege un nou administrator după demisia din board a directorului general

Știrea a fost publicată miercuri, 22 octombrie 2014, 19:03 în categoria

Acţionarii Electroprecizia Săcele vor alege un nou administrator după demisia din board a directorului general Acționarii companiei Electroprecizia Săcele (ELZY), specializată în comercializarea de motoare electrice, se vor reuni în decembrie pentru a alege un nou membru în consiliul de administrație în locul Matei Dumitru, care a renunțat la mandatul de administrator.

Dumitru ocupă și funcția de director general al companiei, iar mandatul său de membru în CA era valabil până la 1 decembrie 2015. Mandatul noului administrator va expira la aceeași dată.

Ceilalți doi membri ai CA-ului sunt Dragoș Zavarache și Laurențiu Ciocârlan.

Electroprecizia a încheiat primul semestru cu afaceri de 31,6 milioane de lei, în scădere cu 27% comparativ cu aceeași perioadă a anului trecut. Profitul companiei s-a diminuat cu 13%, la 1,3 milioane de lei. Societatea și-a bugetat pentru acest an investiții de 5,3 mil. euro, în principal pentru achiziții de utilaje și echipamente.

Acțiunile Electroprecizia, listate pe piața RASDAQ, erau în scădere cu 1,3% în a doua parte a ședinței bursiere de azi și se tranzacționau la prețul de 3,701 lei/unitate. La această cotație, compania are o capitalizare de circa 19,6 milioane de lei.

Grupul de firme Electroprecizia este controlat de omul de afaceri Adrian Secelean prin intermediul firmei Intercom Sfântu Gheorghe, care deține 49,7% din acțiunile Electroprecizia SA.



Sursa:
Ziarul Financiar

Autor:
Ioana Tudor

0 comments :

Trimiteți un comentariu