Un român economisește 41 de euro lunar, de peste patru ori mai puțin decât un austriac și la jumătate comparativ cu un slovac sau un ceh, arată un studiu al Erste Group. Ungurii și croații economisesc în medie 49 de euro și respectiv 60 de euro, în timp ce pe ultimul loc în regiune se află sârbii, cu 35 de euro economisiți în medie în fiecare lună.Austriecii economisesc cu 7 euro mai mult în fiecare lună comparativ cu anul trecut, iar slovacii cu 6 euro mai mult. Croații, românii și ungurii și-au păstrat economiile la același nivel, iar cehii și sârbii și-au redus sumele puse deoparte cu 6 euro și respectiv un euro.
Aproape jumătate din români, unguri, slovaci și croațiu se declară nemulțumiți de nivelul economiilor lunare. La polul opuse se află austriecii și cehii, 46% și respectiv 43% dintre aceștia fiind mulțumiți de nivelul economiilor.
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu