Primăria Oradea a demarat o investiție de aproximativ 15 mil. euro, finanțată prin Programul de Cooperare Transfrontalieră Ungaria-România 2007-2013, pentru construirea unui drum rapid de legătură între municipiu Oradea și localitatea maghiară Biharkeresztes. Lucrările vor fi realizate într-o perioadă de 12 luni de o asociere formată din companiile Trameco Oradea, Selina, Drumuri Bihor, Abed Nego, Vega '93 Galați, Geotec Plant Iași, Instgat Timișoara și ELM Electromontaj din Cluj-Napoca.’’Prin această investiție va fi realizată o arteră cu două benzi, care urmează să devină magistrala municipală ce va face legătura cu drumul național DN1, Oradea-Cluj. Realizarea acestui drum va contribui la eliminarea blocajelor de circulație și în unele cazuri, la scurtarea distanțelor de parcurs între zonele funcționale ale orașului", a spus Ilie Bolojan, primarul municipiului Oradea.
În cadrul proiectului se are în vedere construirea drumului rapid de legătură între municipiu Oradea și localitatea maghiară Biharkeresztes pe o lungime de 3.577 de metri, cu bretele de 270 de metri, reabilitarea străzii Făcliei și realizarea continuității cu podul Dragoș Vodă.
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu