miercuri, 22 octombrie 2014

Investiție de 15 mil. euro pentru construirea unui drum de legătură între Oradea și localitatea maghiară Biharkeresztes

Investiţie de 15 mil. euro pentru construirea unui drum de legătură între Oradea şi localitatea maghiară Biharkeresztes Primăria Oradea a demarat o investiție de aproximativ 15 mil. euro, finanțată prin Programul de Cooperare Transfrontalieră Ungaria-România 2007-2013, pentru construirea unui drum rapid de legătură între municipiu Oradea și localitatea maghiară Biharkeresztes. Lucrările vor fi realizate într-o perioadă de 12 luni de o asociere formată din companiile Trameco Oradea, Selina, Drumuri Bihor, Abed Nego, Vega '93 Galați, Geotec Plant Iași, Instgat Timișoara și ELM Electromontaj din Cluj-Napoca.

’’Prin această investiție va fi realizată o arteră cu două benzi, care urmează să devină magistrala municipală ce va face legătura cu drumul național DN1, Oradea-Cluj. Realizarea acestui drum va contribui la eliminarea blocajelor de circulație și în unele cazuri, la scurtarea distanțelor de parcurs între zonele funcționale ale orașului", a spus Ilie Bolojan, primarul municipiului Oradea.

În cadrul proiectului se are în vedere construirea drumului rapid de legătură între municipiu Oradea și localitatea maghiară Biharkeresztes pe o lungime de 3.577 de metri, cu bretele de 270 de metri, reabilitarea străzii Făcliei și realizarea continuității cu podul Dragoș Vodă.



Sursa:
Ziarul Financiar

Autor:
Laurentiu Cotu

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu