marți, 21 octombrie 2014

Vodafone cere despăgubiri de 15 mil. euro de la arbitrul telecom pentru spectrul „bruiat“ din Ucraina

Vodafone cere despăgubiri de 15 mil. euro de la arbitrul telecom pentru spectrul „bruiat“ din Ucraina Operatorul de telefonie mobilă invocă faptul că o parte din spectrul radio achiziționat în anul 2012 de la statul român nu poate fi utilizat în conformitate cu condițiile descrise în caietul de sarcini - din cauza unor interferențe generate de companii de comunicații din Ucraina.

Vodafone

, numărul doi pe piața locală de telefonie mobilă, a solicitat Autorității Naționale de Reglementare în Comunicații (ANCOM), printr-o plângere prealabilă depusă la registratura instituției la finele lunii septembrie, plata unei sume de 15 milioane de euro - reprezentând „despăgubiri“ pentru „prejudiciul“ creat companiei de faptul că o parte din spectrul radio achiziționat în anul 2012 de la statul român nu poate fi utilizat în conformitate cu condițiile descrise în caietul de sarcini - din cauza unor interferențe generate de companii de comunicații din Ucraina, au declarat pentru ZF surse de pe piața de comunicații.



Sursa:
Ziarul Financiar

Autor:
Adrian Seceleanu

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu