Angajații români speră să fie mai bine plătiți, deficitul de oameni crește, restaurantele și hotelurile vor aduce personal asiatic, iar dorința pentru un job la stat crește

Știrea a fost publicată joi, 4 ianuarie 2018, 01:57 în categoria

Angajaţii români speră să fie mai bine plătiţi, deficitul de oameni creşte, restaurantele şi hotelurile vor aduce personal asiatic, iar dorinţa pentru un job la stat creşte ♦ Angajatorii vor crea peste 150.000 de noi locuri de muncă în 2018, restaurantele și hotelurile vor avea din ce în ce mai mulți angajați nepalezi sau filipinezi, iar deficitul de personal va conduce la o creștere cu cel puțin 10% a salariilor anul acesta.

♦ Salariile angajaților vor crește cu peste 10%

După ce în 2017 salariul mediu pe economie a crescut cu 14%, ajungând în luna octombrie la aproape 2.400 de lei net pe lună, în 2018 angajatorii, dar și guvernul prognozează o creștere de peste 10% a salariilor angajaților, tendința fiind în linie cu ce s-a întâmplat în ultimii ani.

Creșterea salariului minim, majorările de salarii din sectorul bugetar și creșterile din mediul privat pentru atragerea și retenția angajaților vor fi și în 2018 principalii factori care vor conduce la aceste creșteri.

În plus, începând din această lună, salariul minim a crescut la 1.900 de lei brut pe lună (1.162 de lei net), fiind cu 31% mai mare ca în decembrie 2017 (când salariul minim era de 1.450 de lei brut, respectiv 1.065 de lei net), pe fondul deciziei gu­vernului și al transferului contribuțiilor de la angajator la angajat.



Sursa:
Ziarul Financiar

Autor:
Adelina Mihai

0 comments :

Trimiteți un comentariu