Băncile au suprasubscris de peste două ori emisiunea de obligațiuni redeschisă astăzi de Ministerul de Finanțe, în valoare de 200 milioane lei, cu scandența în 2020 și o dobândă de 3,11% pe an.La licitație au participat opt dealeri primari. Emisiunea a fost lansată inițial în 2013.
Volumul total al cererii a fost de 878 milioane lei, din care băncile au licitat în nume și cont propriu 815 milioane lei, în timp ce ofertele necompetitive au totalizat 63 milioane lei.
Din valoarea nominală adjudecată, de 460 milioane lei, suma oferită de bănci în nume și cont propriu s-a ridicat la 410 milioane lei, iar ofertele necompetitive au totalizat 50 milioane lei. Randamentul până la maturitate aferent prețului mediu de adjudecare a fost de 3,11%. Rata cuponului a fost de 5,75%.
Ministerul Finanțelor a ieșit pe piețele externe de două ori în 2017, împrumutând cumulat 2,75 mld. euro, iar costul a coborât la un minim istoric de 2,1% pentru scadența de 10 ani. Prin aceste împrumuturi realizate pe piața internațională România și-a acoperit necesarul de finanțare externă planificat pentru 2017. Pe lângă lansarea eurobondurilor pe piețele internaționale, Trezoreria a lansat și titluri în euro pe piața internă. Începând din vara anului 2009 și până în 2016, Ministerul Finanțelor a împrumutat cumulat peste 10 mld. euro de la bănci.
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu