Cu zece ani în urmă, în data de 12 noiembrie 2007, publicația Forbes a pus pe coperta revistei o imagine cu CEO-ul Nokia de la acel moment, Olli-Pekka Kallasvuo, ținând în mână un telefon Nokia cu clapetă, potrivit Nokiamob.Titlul de pe copertă anunța atunci: „Nokia, un miliard de clienți – Poate cineva să prindă din urmă regele telefoanelor?”.
Această copertă din Forbes este interesantă în mare parte pentru că demonstrează că nu există conceptul de „too big to fail” (n.red: prea mare pentru a pica).
În 2007, Nokia era regele de necontestat al pieței de telefonie mobilă. Datorită faptului că domina piața, compania nu a încercat să se schimbe și a refuzat să înțeleagă tranziția care avea loc în industrie. În 2007, Apple a anunțat lansarea primului iPhone, iar zece ani mai târziu, iPhone-ul devine cel mai popular telefon de pe planetă, în timp ce Nokia a ieșit de pe piață și a vândut business-ul de telefonie mobilă către gigantul Microsoft.
Istoria ne învață că nimeni nu este în totală siguranță pe piața liberă, și că doar companiile care se vor reinventa și vor ține pasul cu schimbările din piață vor reuși să rămână în topul jucătorilor mari.
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu