joi, 4 ianuarie 2018

Restructurarea sistemului bancar va merge mai departe, iar numărul băncilor va continua să se reducă. Creditarea în lei va crește

Restructurarea sistemului bancar va merge mai departe, iar numărul băncilor va continua să se reducă. Creditarea în lei va creşte ♦ Consolidarea sistemului bancar autohton va continua în acest an în condițiile în care mai există bănci care își caută cumpărător, iar câteva tranzacții parafate în 2017 urmează să se finalizeze în acest an. Totodată, procesul de restructurare, prin reducerea numărului de angajați și de unități, ar putea să meargă mai departe. Creditarea în lei va continua să fie motorul pieței locale, cât timp dobânzile nu vor crește foarte mult, iar băncile vor face în continuare curățenie în bilanțuri încercând să scape de creditele neperformante.

• Consolidarea bancară va continua, numărul de bănci din piață urmând să se reducă

Anul 2018 vine cu reducerea numă­ru­lui de bănci care activează pe piața locală odată cu finalizarea tranzacțiilor din 2017 care au avut în prim-plan bănci gre­cești. Anul 2017 a adus pe lângă fina­lizarea fuziunii dintre Patria Bank și Banca Comercială Car­patica și pre­lua­rea Veneto Bank de către In­tesa Sanpaolo (în con­textul tranzacției de­cise în Italia) și trei deal-uri cu subsi­diare ale băncilor grecești. Fuziunea anului 2017 a fost preluarea Bancpost de către Banca Transilvania, opera­țiune pre­ce­da­tă de acordul de achiziție a Băncii Românești de către OTP Bank, care aș­tea­ptă încă avizul BNR. Iar fina­lul de an a venit cu decizia grecilor de la Piraeus de a vinde în cele din urmă subsidiara din România către fondul de investiții J.C. Flowers. Rămâ­ne de văzut ce se va întâmpla în acest an cu Marfin Bank.



Sursa:
Ziarul Financiar

Autor:
Claudia Medrega

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu