Slovenia intenționează să-și vândă cele mai mari două bănci de stat Nova Ljubljanska Banka (NLB) și Abanka, în 2019, a anunțat ministrul de finanțe Mateja Vranicar Erman, potrivit Reuters.Potrivit acestuia, guvernul intenționează să lanseze procesul de vânzare a pachetului majoritar al NLB printr-un IPO în 2019 și să-l finalizeze în 2019. Guvernul anunțase că va păstra 25% din bancă pentru a avea un cuvânt important de spus în cadrul celor mai importante decizii de business. Guvernul vrea de asemenea să vândă în întregime Abanka unui partener strategic în 2019, în linie cu acordul încheiat cu Comisia Europeană în schimbul aprobării de ajutor de stat pentru bancă în 2013.
În ultimele decenii, Slovenia a ezitat să-și vândă cele mai mari bănci, arătând că deținerea acestora de către stat este în interesul național, astfel încât guvernul controlează în continuare aproximativ 45% din sector.
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu