Analiștii avertizează că întârzierile raportate de Primăria Timișoara la plata obligațiunilor ar putea fi doar vârful aisbergului pentru problemele cu care se confruntă municipalitățile locale după reducerea impozitului pe venit de la 16% la 10% și implicit a cotelor defalcate virate de la bugetul de stat către bugetul local. La bursa de la București sunt listate obligațiuni municipale de 3,3 miliarde de lei.„Mă aștept ca toate primăriile să aibă probleme. O astfel de întârziere la plată crează o reacție de neîncredere a investitorilor și fără îndoială că va trage bursa în jos. Piața obligațiunilor municipale va fi grav afectată chiar dacă celelalte primării încă nu sunt supuse acelorași presiuni“, spune analistul economic Aurelian Dochia.
Cea mai mare pondere, respectiv 66% din totalul emisiunilor de obligațiuni, este reprezentantă de cele ale Bucureștiului, respectiv 2,2 mld. lei. Printre emitenți se regăsesc și muncipii mari precum Timișoara și Iași, dar și orașe mai mici precum Predeal și Oravița. Pe de altă parte, Valentin Miron, președinte al consiliului de administrație al VMB Partners, cel care a coordonat o mare parte din listările obligațiunilor municipale la bursă, consideră că situația de la Timișoara nu se va repeta și în cazul altor primării.
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu