vineri, 30 noiembrie 2018

„Azi în Timișoara, mâine în toată țară“ se aplică și la bursă?

„Azi în Timişoara, mâine în toată ţară“ se aplică şi la bursă? Analiștii avertizează că întârzierile ra­portate de Pri­mă­ria Timișoara la pla­ta obligațiunilor ar putea fi doar vârful ais­ber­gului pentru problemele cu care se confruntă muni­cipalitățile locale după reducerea impozitului pe venit de la 16% la 10% și implicit a cotelor defalcate virate de la bu­ge­tul de stat către bugetul local. La bursa de la Bu­cu­rești sunt listate obligațiuni mu­nicipale de 3,3 miliarde de lei.

„Mă aștept ca toate primăriile să aibă probleme. O ast­fel de întârziere la plată crează o reacție de neîncredere a in­ves­titorilor și fără îndoială că va trage bursa în jos. Piața obli­gațiunilor muni­cipale va fi grav afectată chiar dacă cele­lalte primării încă nu sunt supuse acelorași presiuni“, spune analistul economic Aurelian Dochia.

Cea mai mare pondere, respectiv 66% din totalul emi­siunilor de obli­gațiuni, este reprezentantă de cele ale Bucu­reș­tiului, respectiv 2,2 mld. lei. Printre emitenți se regăsesc și muncipii mari precum Timișoara și Iași, dar și orașe mai mici precum Predeal și Oravița. Pe de altă parte, Valentin Miron, președinte al consiliu­lui de administrație al VMB Partners, cel care a coordonat o mare parte din listările obligațiunilor munici­pale la bursă, consideră că situația de la Timișoara nu se va repeta și în cazul altor primării.



Sursa:
Ziarul Financiar

Autor:
Liviu Popescu

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu