Președintele Klaus Iohannis a declarat, joi, că o eventuală ordonanță de urgență a guvernului privind amnistia și grațierea ar declanșa ”o criză politică fără precedent”” și a făcut apel la politicienii din PSD ca să împiedice adoptarea unui astfel de demers.”Grațierea și amnistia au fost deja tema unei ordonanțe de urgență la începutul anului 2017 și a dus la manifestări foarte ample din partea românilor, care nu-și doresc așa ceva. Ordonanța 13, la vremea respectivă, a fost retrasă. Însă există în continuare semnale că în PSD nu s-a abandonat această idee, chiar unii politicieni din PSD vehiculează aceste idei în spțiul public. O astfel de ordonanță care privește amnistia și grațierea ubnor politicieni, până la urmă, ar fi o catastrofă pentru România. Adoptarea unei astfel de ordonanțe ar declanșa o criză politică fără precedent în România”, a declarat Klaus Iohannis.
El a făcut un apel la politicienii din PSD ”care sunt lucizi ca să întreprindă orice consideră ei ca o astfel de ordonanță să iasă din discuție și să nu fie aprobată în guvern”.
”Momentan altceva decât unele declarații ale unor politicieni nu avem, dar eu rămân conectat și voi face tot ce se poate face din poziția de președinte pentru a nu se ajunge la o nouă situație de acest tip”, a mai spus președintele Iohannis.
De asemenea, Klaus Iohannis a fost întrebat despre situația persoanelor condamnate în baza probelor obținute în urma protocoalelor dintre SRI și instituțiile judiciare.
”Aceste chestiuni sunt de competența instanțelor judecătorești și cu siguranță acolo ele se vor rezolva”, a conchis șeful statului.
0 comments :
Trimiteți un comentariu