marți, 7 aprilie 2020

Danemarca se alătură Austriei și se pregătește să relaxeze restricțiile impuse pe fondul pandemiei de coronavirus

Danemarca se alătură Austriei şi se pregăteşte să relaxeze restricţiile impuse pe fondul pandemiei de coronavirus Danemarca s-a alăturat Austriei și devine a doua țară din Europa care anunță o relaxare treptată a măsurilor impuse pentru a încetini răspândirea noului coronavirus. Decizia a fost luată în contextul scăderii numărului de îmbolnăviri, scrie Bloomberg.

Danemarca începe o „redeschidere prudentă”, prin deschiderea grădinițelor și a școlilor primare, în 15 aprilie, dacă numărul virusurilor rămâne stabil, a declarat prim-ministrul Mette Frederiksen, luni seară.

Premierul a anunțat și că Guvernul va începe discuțiile cu mediul de afaceri pentru a începe redeschiderea treptată a birourilor.

Numărul îmbolnăvirilor în Danemarca „merge în direcția cea bună”, dar chiar și așa, unele restricții vor rămâne în vigoare pentru lunile următoare. „Am reușit să evităm nenorocirea care s-a întâmplat în alte țări”, a spus Frederiksen. „Singurul motiv pentru acest lucru este că am acționat devreme”, a continuat premierul danez.

Danemarca și Austria sunt printre primele țări din Europa care au impus restricții ca răspuns la focarul de COVID-19.

Până acum, Danemarca a înregistrat 4681 de cazuri de îmbolnăviri și 312 decese. În ultimele 24 de ore, au fost confirmate pozitiv cu noul coronavirus 187 de persoane și 8 și-au pierdut viața.

Luni, cancelarul austriac Sebastian Kurz a anunțat că Austria va relaxa progresiv restricțiile privind deplasările începând cu 14 aprilie.

„Obiectivul este reluarea activităților în mod etapizat”, a afirmat cancelarul Sebastian Kurz înr-o conferință de presă, îndemnând ceățenii să mențină „cea mai mare disciplină”.

Citiți AICI ediția ZF E-paper de marți



Sursa:
Ziarul Financiar

Autor:
Anamaria Cadis

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu