Cu stomacul în criză, românii au cumpărat tratamente pentru sistemul digestiv de 3,5 miliarde de lei în 12 luni, 20% din totalul pieței

Știrea a fost publicată vineri, 29 mai 2020, 14:32 în categoria

Cu stomacul în criză, românii au cumpărat tratamente pentru sistemul digestiv de 3,5 miliarde de lei în 12 luni, 20% din totalul pieţei ♦ Vânzările de medicamente din perioada aprilie 2019 - martie 2020 au ajuns la aproape 18 miliarde de lei, potrivit Cegedim ♦ Cele mai mari vânzări le-au adus produsele folosite în tratamentul afecțiunilor digestive.

Valoarea vânzărilor la me­dica­mentele pentru afecțiunile sistemului digestiv s-a ridicat la 3,5 mld. lei în perioada aprilie 2019 - martie 2020, în creștere cu 14% față de aceeași perioadă a anului precedent, arată datele furnizate de compania de cerce­tare de piață Cegedim.

Sistemul digestiv este grupa terapeutică cel mai bine reprezentată în clasamentul realizat de Cegedim, având totodată și printre cele mai mari creșteri de la an la an.

Din totalul de aproape 18 mld. lei vânzări ale medicamentelor pe piața locală în ultimele 12 luni, me­dica­mentele pentru problemele digestive au o cotă de 20% din total.



Sursa:
Ziarul Financiar

Autor:
Georgiana Mihalache

0 comments :

Trimiteți un comentariu