Ministerul Finanțelor s-a împrumutat în luna mai cu 7,7 mld. lei de pe piața internă, cu 70% peste volumul programat

Știrea a fost publicată vineri, 29 mai 2020, 14:07 în categoria

Ministerul Finanţelor s-a împrumutat în luna mai cu 7,7 mld. lei de pe piaţa internă, cu 70% peste volumul programat Ministerul de Finanțe s-a împrumutat în luna mai cu 7,7 miliarde lei de pe piața internă, cu 70% peste volumul programat, din care 1,9 miliarde lei prin certificate, arată o analiză a Băncii Transilvania.

Tot în acestă lună, statul a lansat o emisiune de eurobonduri, care a atras fonduri de 3,3 miliarde euro, și care a fost subscrisă de peste 585 de investitori din Marea Bri­tanie, Irlanda, SUA, Germania, Austria, Ro­mânia, dar și din alte țări europene și din Asia.

Fondurile aferente acestei tranzacții au intrat în conturile Trezoreriei marți, 26 mai. Emisiunea a fost realizată în două tranșe, din care 1,3 miliarde euro cu maturitatea de 5 ani, cu un randament de 2,793% și o rată de dobândă de 2,750% pe an și 2 miliarde euro cu maturitatea de 10 ani, cu un randament de 3,624% și o rată de dobândă de 3,624% pe an.

În iunie, Ministerul de Finanțe are programate licitații pe piața internă în volum de 5 miliarde lei, din care 1,1 mld. lei în certificate.



Sursa:
Ziarul Financiar

Autor:
Cristina Bellu

0 comments :

Trimiteți un comentariu