Ministerul de Finanțe s-a împrumutat în luna mai cu 7,7 miliarde lei de pe piața internă, cu 70% peste volumul programat, din care 1,9 miliarde lei prin certificate, arată o analiză a Băncii Transilvania.Tot în acestă lună, statul a lansat o emisiune de eurobonduri, care a atras fonduri de 3,3 miliarde euro, și care a fost subscrisă de peste 585 de investitori din Marea Britanie, Irlanda, SUA, Germania, Austria, România, dar și din alte țări europene și din Asia.
Fondurile aferente acestei tranzacții au intrat în conturile Trezoreriei marți, 26 mai. Emisiunea a fost realizată în două tranșe, din care 1,3 miliarde euro cu maturitatea de 5 ani, cu un randament de 2,793% și o rată de dobândă de 2,750% pe an și 2 miliarde euro cu maturitatea de 10 ani, cu un randament de 3,624% și o rată de dobândă de 3,624% pe an.
În iunie, Ministerul de Finanțe are programate licitații pe piața internă în volum de 5 miliarde lei, din care 1,1 mld. lei în certificate.
0 comments :
Trimiteți un comentariu