joi, 17 septembrie 2020

Dragoș Damian, CEO Terapia Cluj: Trebuie să găsim o soluție prin care să furnizăm Europei medicamente generice produse în România

Dragoş Damian, CEO Terapia Cluj: Trebuie să găsim o soluţie prin care să furnizăm Europei medicamente generice produse în România Dragoș Damian, șeful Terapia Cluj, cel mai mare producător local de medicamente, consideră că pentru România este important să găsescă o soluție prin care să ajungă să furnizeze Europei medicamente generice produse în fabricile din țară.

"Pentru România, este important ca noi să găsim o cale să furnizăm prin fabricile de medicamente locale pentru întreaga Europă medicamentele generice, care sunt utilizate de sute de milioane de pacienți în Europa. În lunile de debut ale pandemiei au fost momente cînd Europa a rămas fără medicamente esențiale precum paracetamol. Anumite țări au stopat distribuția de medicamente către alte țări", a spus Dragoș Damian prezent în cadrul videoconferinței ZF Health&Pharma; Summit'20.

Alte declarații:

Pandemia este aici. O să ajungem să navigăm prin ea. O sa existe un vaccin la un moment dat. Era ideal dacă acel vaccin putea să fie ambalat și în România,era ideal să avem un Institut Cantacuzino sau o fabrică de vaccinuri. Capabilitățile de ambalare și transport sunt reduse la ora actuală pentru un vaccin care trebuie distribit pe o scară foarte mare.

Ar fi ideal să facem în România o industrie farmaceutică puternică, care să deservească toată Europa. Acest lucru este posibil cu ajutoare de stat și cu diplomație în UE. Ursula von der Leyen, președintele CE, a reiterat recent nevoia de a crea stocuri strategice de medicamente la nivelul țărilor pentru a nu se mai repeta istoria din martie-aprilie.

În lunile de pandemie a trebuit să găsim metode să ne adaptăm. Am trecut prin luni de foc, am pierdut contactul cu fabricile din China care ne dau materii prime, am avut probleme foarte mari de distribuție. S-a dat o lege prin care s-au interzis exporturile paralele, iar interpretarea ei a fost greșită așa încît noi nu am mai putut exporta produsele pe care le fabricăm aici. Astfel, s-au pierdut circa 20 mil. dolari în periada martie-aprilie. Am reușit să rezvolvăm acestă problemă cu primul-ministru și cu președinta ANAF pentru că nu existau structuri la acel moment în care să înțeleagă ce-au reușit să facă prin această lege.

N-o să putem să rezolvăm problemele doar cu șefii de partid sau cu cei ai unor instituții, dacă în structurile 2,3, 4, samd, nu există oameni capabili care să aibă o schimbare de optică și acre să înceapă să înțeleagă care este rolul fabricilor de medicamente.

Terapia plătește statului anual circa 100 mil. lei taxe și impozite. Este un exemplu al contribuției și al banilor pe care îi putem aduce în continuare în economia României, dacă ni s-ar acorda importnța strategică cuvenită.



Sursa:
Ziarul Financiar

Autor:
Cristina Bellu

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu