În România, numărul celor care au lipsit de la serviciu din cauza pandemiei de COVID-19 a crescut de la 282.000 de persoane în a treia săptămână din luna martie, la 665.000 de persoane în a patra săptămâna din lună, conform datelor Eurostat.Absențele săptămânale de la locul de muncă au început să crească între prima și a doua săptămână din martie 2020 din cauza măsurilor inițiale luate de guvernele statelor membre UE împotriva răspândirii COVID-19. Numărul absențelor a crescut mai rapid în săptămânile următoare, ca urmare a măsurilor continue împotriva răspândirii pandemiei COVID-19.
În România, numărul celor care au lipsit de la serviciu din cauza pandemiei de COVID-19 a crescut de la 282.000 de persoane în a treia săptămână din luna martie, la 665.000 de persoane în a patra săptămâna din lună. La începutul anului 2020, în a patra săptămână din an, numărul celor care au lipsit de la serviciu a fost de circa 101.000.
La nivelul statelor membre UE, numărul persoanelor angajate care au lipsit temporar de la muncă a fost de patru ori mai mare la sfârșitul lunii martie (săptămâna 13) comparativ cu începutul lunii respective.
Absențele săptămânale au crescut de la 10,8 milioane în săptămâna 10 la 41,2 milioane în săptămâna 13. Comparativ cu anul precedent, numărul absențelor din ultima săptămână din martie 2020 a fost aproape de vârfurile sezoniere observate la mijlocul lunii august și la sfârșitul lunii decembrie, când 53,4 milioane și respectiv 51,9 milioane de persoane au lipsit de la muncă în 2019.
În perioada 2017-2019, absențele temporare de la locul de muncă au atins punctul culminant la mijlocul lunii august și la sfârșitul lunii decembrie în fiecare an. Datele Eurostat au arătat că absențele temporare au atins un maxim în săptămâna 33 și 52 în perioada 2017-19.
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu